Wszyscy musimy być odpowiedzialni za Ojczyznę

KAI / slo

Wszyscy musimy być odpowiedzialni za naszą Ojczyznę - mówił ks. Stanisław Sikorski, duszpasterz Solidarności, podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował 13 grudnia w kościele św. Trójcy w Radomiu. Tego dnia minęła 31. rocznica wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.

W trakcie liturgii modlono się za ofiary systemu komunistycznego, wszystkich zabitych i zamordowanych w stanie wojennym.

Ks. Sikorski przypomniał, że w tej świątyni modlitwa w intencji Ojczyzny odbywa się od wielu lat. - Mogliśmy zobaczyć, jak modlitwa sprawia autentycznie cuda, mogliśmy tego doświadczyć. Moje pokolenie tego doświadczyło, młode pokolenie niech wie, że dajemy temu świadectwo. Bóg, a nie nikt inny, ofiarował nam wolność. I chyba pierwszym ze świadomych tej wolności był nasz wielki rodak, Ojciec Święty Jan Paweł II, który przyjechał wtedy z ostrzeżeniem, a my zdaje się jeszcze tego, na tym etapie dziejów, nie rozumieliśmy. Mówił, że wolność nie jest darem, ale zadaniem, trudem wielkości. Wolność trzeba było nie tylko konsumować, ale budować - mówił ks. Sikorski.

Ks. Sikorski pytał, co z tą wolnością zrobiliśmy i czy właściwie z niej korzystamy. - Nie wolno nam dopuścić do tego, co już zaczęło się w świecie, że nie wolno ubierać choinki, usuwa się Pismo Święte, aby zabroniono mówić mama, tata, aby aborcja była na życzenie, a eutanazja odbywała się bez naszej wiedzy. Coś trzeba z tym zrobić, żeby Polska była Polską. Hasło "Obudź się, Polsko" nie powinno być czczym hasłem. Musimy wszyscy stawiać sobie bardzo konkretne wymagania i walczyć o wartości, za które nasi najszlachetniejsi synowie i córki tej ziemi oddali swoje życie. Pamiętajmy, że nic w życiu nie jest nam dane za darmo. Na wszystko należy zapracować - powiedział duszpasterz Solidarności.

Z okazji przypadającej 13 grudnia rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie z udziałem osób poszkodowanych i represjonowanych, walczących o wolną i niepodległą Polskę w ówczesnym czasie.

Głównym punktem spotkania była projekcja filmu dokumentalnego z 1982 roku "Żeby Polska była Polską" produkcji USA, udostępnionego dzięki uprzejmości ambasady USA w Warszawie. Poprzedziła ją prelekcja prof. Marka Wierzbickiego z Instytutu Pamięci Narodowej. Były także wystąpienia przedstawiciela Ambasady Amerykańskiej - attaché kulturalnego Marka Weniga, a także Andrzeja Sobieraja ze Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych. Spotkaniu towarzyszyła wystawa Banknoty Solidarnościowe - prezentująca kopie banknotów drukowanych przez Solidarność podczas stanu wojennego, przygotowana przez Przemysława Ziembę z radomskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. W południe przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem "Radomskiego Czerwca".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wszyscy musimy być odpowiedzialni za Ojczyznę
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.