Wybrzeże Kości Słoniowej: Kościół jako mediator

Wybrzeże Kości Słoniowej (źr. wikipedia.org)
Radio Watykańskie / wm

Apel o jedność narodową i nieuleganie etnicznym czy politycznym podziałom oraz zachęta do modlitwy o pokojową przyszłość zabrzmiały w wielu kościołach Wybrzeża Kości Słoniowej. Sytuacja w tym afrykańskim kraju jest bardzo napięta. Pierwsze od wojny domowej wybory prezydenckie miały złagodzić podziały, stało się jednak inaczej. Na ulicach trwają manifestacje. Zginęło kilkanaście osób.

W kraju jest aktualnie dwóch prezydentów. Laurent Gbagbo został zaprzysiężony na kolejną kadencję, mimo iż społeczność międzynarodowa uznała, że wybory wygrał jego rywal Alassane Ouattara. Rada Konstytucyjna anulowała jednak setki tysięcy głosów oddanych na niego na północy kraju. Doprowadziło to do nowych podziałów. Istnieją poważne obawy, że kraj może znowu pogrążyć się w konflikcie między zamieszkaną w dużej części przez muzułmanów i imigrantów północą a południem, gdzie dominują rdzenni mieszkańcy, w większości chrześcijanie.

W przededniu wyborów arcybiskup Abidżanu przypomniał w specjalnym przesłaniu, że „wybory prezydenckie nigdy nie mogą oznaczać panowania jakiejś religii, plemienia czy regionu”. Abp Jean-Pierre Kutwa zaznaczył, że nowy prezydent musi stanąć ponad wszelkimi podziałami i być zdolny tak pokierować krajem, by przyczynić się do jego prawdziwego rozwoju. Obecnie Kościół wyraził gotowość podjęcia się mediacji między dwoma prezydentami, by doprowadzić do pokojowego rozwiązania zaistniałej sytuacji.

DEON.PL POLECA

We wrześniu 2002 r. w Wybrzeżu Kości Słoniowej wybuchła wojna domowa między północą a południem. W marcu 2003 r. zawarto rozejm. Porozumienie pokojowe podpisano cztery lata później. Na jego mocy utworzony został koalicyjny rząd. Od tamtej pory Gbagbo kilkakrotnie zmieniał datę wyborów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybrzeże Kości Słoniowej: Kościół jako mediator
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.