Wystawa na 1050-lecia chrztu Polski: zabytki z Watykanu i z polskich świątyń

(mal. Jan Matejko / Wikimedia Commons)
PAP / ptt

Kielich św. Wojciecha, Dagome iudex, tiara Piusa VII czy oryginalny dokument potwierdzający wybór na papieża kard. Karola Wojtyły - to część eksponatów, które będą prezentowane w trzech polskich miastach na wystawie zorganizowanej z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

Wystawa "Lux in Oriente - Lux ex Oriente: Polska i Stolica Apostolska - 1050 lat historii" pokazywana będzie w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie w 2016 r. Złoży się na nią ok. 150 obiektów - skarby z bogatych zbiorów watykańskich i mało znane polskiej publiczności polskie dzieła sztuki, wypożyczone ze świątyń i muzeów.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej we Wrocławiu prezes Fundacji "Lux in Oriente - Lux ex Oriente" ks. dr Rafał Hołubowicz, głównym celem ekspozycji jest przybliżenie historii 1050-letnich relacji państwa polskiego ze Stolicą Apostolską.

DEON.PL POLECA

- Dziś jesteśmy na takim etapie historii, w którym bardzo ważna staje się pamięć o naszych korzeniach. Ekspozycja poprzez prezentację historii chrześcijaństwa na ziemiach polskich pokazuje jednocześnie, jak można budować jedność, solidarność i braterstwo - mówił ks. Hołubowicz.

Kurator wystawy, ks dr Marek A. Rostkowski, tłumacząc znaczenie tytułu ekspozycji, podkreśli, że Lux in Orient (Światło na Wschodzie) odnosi się do wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat, kiedy to państwo polskie przyjęło chrześcijaństwo. - Z kolei "Lux ex Oriente" to cała polska działalność ewangelizacyjna na przestrzeni wieków, aż po dzień dzisiejszych - mówił ks. Rostkowski.

Kurator dodał, że ekspozycja przyjmie formę opowieści o postaciach. - Historia to ludzie. Chcemy ją pokazać poprzez opowieść o nich i związanych z nimi wydarzeniach - powiedział kurator.

Ekspozycja zostanie podzielona na pięć części, które chronologicznie uporządkują prezentowane eksponaty. Będą to zatem: "Polska Piastów", "Polska Jagiellonów", "Rzeczypospolita Obojga Narodów", "W niewoli - XIX w." oraz "Wiek XX - wiek krwi i chwały".

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. kielich św. Wojciecha czy Księgę Henrykowską - stustronicową spisaną po łacinie kronikę opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. W zapiskach z 1270 r., na karcie 24 zawiera ona zdanie, które jest uważane za najstarsze zapisane w języku polskim.

Prezentowa będzie również m.in. "Kronika polska" Wincentego Kadłubka. Dzieło to obejmuje zapis dziejów Polski od czasów pradawnych po rok 1202. Zwiedzający będą mieli także okazję zobaczyć pochodzący z końca XIV w. Psałterz floriański, pochodzący z XV w. Rękopis Zamoyskich oraz rękopis św. Stanisława Kostki.

Ozdobą kolekcji będzie Dagome iudex, najstarszy zachowany dokument dotyczący państwa polskiego. Dokument stanowi część kodeksu łacińskiego nr 3833 z Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej. Organizatorzy wystawy chcą pokazać również symbole polskich insygniów królewskich - kopię włóczni św. Maurycego oraz Szczerbiec, miecz koronacyjny królów polskich.

Wśród eksponatów znajdą się także dwa ornaty przygotowane dla Pawła VI z okazji Millenium Chrztu Polski, tiara Piusa XI, oraz pierwsze wydanie Biblii ormiańskiej, jednego z siedmiu egzemplarzy na świecie.

Część zbiorów dotyczyć będzie Jana Pawła II: będzie to m.in. oryginalny dokument potwierdzający wybór na papieża kard. Karola Wojtyły, dokument beatyfikacyjny i bulla kanonizacyjna Jana Pawła II, podpisana przez papieża Franciszka.

Pierwszym miastem, w którym odbędzie się prezentacja ekspozycji będzie Poznań. Wystawę będzie można zobaczyć w dniach 20 stycznia - 3 maja w tamtejszym Muzeum Narodowym.

We Wrocławiu wystaw będzie pokazywana w dniach 18 maja - 31 sierpnia w Pałacu Królewskim. Z kolei w Warszawie od 16 września do 18 grudnia na Zamku Królewskim.

Organizatorem przyszłorocznej wystawy jest Fundacja "Lux in Oriente - Lux ex Oriente".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystawa na 1050-lecia chrztu Polski: zabytki z Watykanu i z polskich świątyń
Komentarze (2)
O
open
14 maja 2015, 20:59
wszystkie tte precjoza oznaki  władzy papiezy, tzn tiary , powinno się rozmowntować,przetopić spieieniężyć - rozdac ubogim to co z tego się uzyska.
A
Alyx
15 maja 2015, 14:01
Co ty, to przecież będą atrapy!