Wystawienie Całunu Turyńskiego w Turynie

Zobacz galerię
(fot. EPA/ALESSANDRO DI MARCO)
KAI / slo

Dziś w katedrze w Turynie rozpoczyna się wystawienie Całunu Turyńskiego - płótna, w które, według wielowiekowej tradycji, było owinięte ciało Jezusa Chrystusa po złożeniu w grobie.

Wystawienie potrwa do 24 czerwca. Trzy dni wcześniej przed Całunem modlić się będzie papież Franciszek, o czym przypomniał dziś po modlitwie "Regina caeli" na placu św. Piotra w Watykanie.
- Życzę, by ten akt czci pomógł nam odkryć w Chrystusie miłosierne oblicze Boga i rozpoznawać je w obliczach braci, szczególnie najbardziej cierpiących - powiedział Ojciec Święty.
Obecne nadzwyczajne wystawienie Całunu wiąże się z trwającym obecnie Rokiem Jubileuszowym św. Jana Bosko (sierpień 2014-sierpień 2015) z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Oba te wydarzenia związane są ściśle z Turynem.
Rozpoczęte dziś wystawienie jest drugim w tym stuleciu - poprzednie odbyło się w 2010 r. Poprzednio Płótno wystawiano jeszcze w latach 1978, 1998 i 2000, a wcześniej w 1933 r., w ramach Roku Jubileuszowego z okazji 1900. rocznicy Odkupienia. Ponadto Całun był wystawiany telewizyjnie: po raz pierwszy w 1983 i ostatnio - 30 marca 2013 r.
Płótno to kilkakrotnie odwiedzali papieże. Jan Paweł II pielgrzymował tam 24 maja 1998 r., a wcześniej - jako kard. Karol Wojtyła odwiedził to miejsce w październiku 1978 r., gdy udawał się na pamiętne konklawe, które wybrało go na papieża. Poza tym gdy 13 kwietnia 1980 r. przebywał z wizytą w Turynie wystawiono na krótko Całun po Mszy na placu przed katedrą. Z kolei Benedykt XVI odwiedził Kaplicę Całunu 2 maja 2010 r.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wystawienie Całunu Turyńskiego w Turynie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.