Zakończył się Rok kard. Augusta Hlonda

Zakończył się Rok kard. Augusta Hlonda
(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

Uroczystą Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza zakończył się trwający w województwie śląskim "Rok kardynała Augusta Hlonda". Eucharystię sprawowano w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła - w czasie, gdy kard. Hlond posługiwał na Śląsku jako administrator apostolski, a później pierwszy biskup, świątynia ta pełniła rolę kościoła katedralnego.

Rok 2013 był poświęcony prymasowi pochodzącemu z Mysłowic staraniem radnych Sejmiku Województwa Śląskiego. - Gromadzimy się, aby podziękować za ten miniony, niezwykle bogaty w wydarzenia rok, który naszemu pokoleniu pozwolił lepiej poznać dziedzictwo duchowe i intelektualne syna tej ziemi - powiedział ks. Andrzej Nowicki, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Wskazał na elementy świadczące o wielkości kard. Augusta Hlonda. Pierwszym z nich była jego niezwykła dalekowzroczność nie tylko w nauczaniu, ale także w działaniu, podejmowanych inicjatywach.

- Jednym z takich dzieł i takich decyzji, kiedy był administratorem nowej diecezji katowickiej było powołanie i założenie "Gościa Niedzielnego" - mówił kard. Nycz. - Pewnie nawet nie myślał, jak ten tygodnik, którego miał jasną, wyciśnie pozytywne piętno na całym Kościele w Polsce. Jak będzie kształtował oblicze polskiego Kościoła i całej naszej Ojczyzny - dodał.

DEON.PL POLECA

Kolejnymi elementami kard. Hlonda była ponadczasowość i odwaga. - Kazał Kościołowi z Ewangelią iść do świata, takiego, jaki on jest, ale jednocześnie występując w obronie Kościoła potrafił powiedzieć: "Z diabłem się nie pertraktuje" - przypomniał metropolita warszawski. - Jakże to jest aktualne dzisiaj, kiedy jest taka pokusa, żeby pójść do świata, żeby pertraktować z diabłem, albo po to, by nieprzygotowanym polec w tej walce ze światem - dodał.

Kard. Nycz zauważył, że postawa posłania Kościoła z ewangelizacją łączy kard. Hlonda z papieżem Franciszkiem. - To ważne, szczególnie dla tych, którzy czekają z ewangelizacją aż przyjdzie spokojny czas. Takiego czasu nigdy nie będzie. Wyczucie tego miał niewątpliwie August Hlond - podkreślił.

Przypomniał również, ze to właśnie dzięki doświadczeniom zdobytym podczas tworzenia administracji apostolskiej Górnego Śląska, kard. Hlond mógł po II wojnie światowej organizować struktury Kościoła na Ziemiach Odzyskanych.

Podczas Eucharystii wieńczącej "Rok Hlondowski" odsłonięto tablicę z popiersiem Prymasa Polski rodem z Mysłowic. Umieszczono na niej słowa kard. Hlonda: "To wartości decydują o tym, kim jest człowiek".

W uzasadnieniu uchwały ogłaszającej "Rok kard. Augusta Hlonda" radni Sejmiku Województwa Śląskiego zwrócili uwagę na niebagatelne znaczenie tej postaci nie tylko dla Kościoła śląskiego, ale również całego Kościoła w Polsce. "Rozumiejąc konieczność powojennej normalizacji życia społecznego i politycznego i nie decydując się na otwartą konfrontację, ocalił niezależność Kościoła katolickiego, dając jednocześnie mocne fundamenty dla przetrwania idei niepodległości i suwerenności Państwa Polskiego na nadchodzące czasy rządów komunistycznych w Polsce" - czytamy w uchwale.

"Rok kard. Augusta Hlonda" stał się okazją do przypomnienia losów i nauczania urodzonego w Mysłowicach prymasa. W całym województwie odbyły się konferencje, warsztaty i sympozja.

Muzeum Miasta Mysłowice zorganizowało wystawę przybliżającą postać salezjanina ze Śląska. Ekspozycja została również udostępniona w Warszawie, kilku salezjańskich placówkach (m.in. w Pile) oraz w Watykanie.

Wydawnictwo Księgarnia św. Jacka przygotowało z okazji "Roku Hlondowskiego" publikacje poświęcone życiu Prymasa Polski.

Kard. August Hlond urodził się 5 lipca 1881 roku w Brzęczkowicach w rodzinie wielodzietnej. Jako chłopiec wyjechał do Włoch, gdzie po ukończeniu szkoły wstąpił do Zgromadzenia Księży Salezjanów. Po złożeniu profesji zakonnej i zakończeniu studiów otrzymał 23 września 1905 roku święcenia kapłańskie w Krakowie. W 1922 roku papież Pius XI mianował go administratorem apostolskim Górnego Śląska. Trzy lata później został biskupem nowo utworzonej diecezji katowickiej.

W 1926 roku został powołany na stolicę arcybiskupią gnieźnieńską i poznańską, a rok później otrzymał godność kardynała. Kard. Hlond rozwinął w międzywojennej Polsce szeroką działalność duszpasterską i administracyjną.

Po II wojnie światowej gorliwie organizował życie kościelne w Polsce, zwłaszcza na Ziemiach Odzyskanych. Po zawieszeniu przez Stolicę Apostolską unii personalnej archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej i połączeniu Gniezna z Warszawą w 1946 roku objął rządy w archidiecezji warszawskiej. W tym samym roku na Jasnej Górze w obecności Episkopatu i miliona wiernych dokonał aktu poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi.

Prymas Hlond zmarł 22 października 1948 roku w Szpitalu Sióstr Elżbietanek w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zakończył się Rok kard. Augusta Hlonda
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.