Zbezcześcił pomnik Jana Pawła II. Usłyszał wyrok

Student, który zbezcześcił pomnik Jana Pawła II, usłyszał wyrok (fot. ks. Paweł Kłys / archidiecezja.lodz.pl)
PAP / tk

Student, który w kwietniu 2023 roku pomalował farbą pomnik Jana Pawła II przed łódzką Archikatedrą i umieścił na nim napis "Maxima culpa", usłyszał wyrok. Sąd Rejonowy w Łodzi skazał go na cztery miesiące więzienia z warunkowym zawieszeniem na rok.

Oprócz kary pozbawienia wolności sąd orzekł grzywnę, nawiązkę i częściowe pokrycie kosztów procesu.

Zbezczeszczenie pomnika Jana Pawła II

Sędzia Paweł Suski w ustnych motywach wyroku wskazał, że data popełnienia czynu nie była przypadkowa (zbliżające się święta wielkanocne i rocznica śmierci Jana Pawła II), a forma, jeśli miała nieść jakąś treść, była to treść znieważająca.

Obrońca oskarżonego, mecenas Piotr Paduszyński stwierdził, że nie zgadza się z wyrokiem i z uzasadnieniem orzeczenia.

- Nie zgadzam się, że mój klient znieważył pomnik, bo nie wykazał pogardy, którą w tym czynie dostrzegł sąd - powiedział Piotr Paduszyński, zapowiadając złożenie apelacji od wyroku.

Student pomalował pomnik Jana Pawła II

Do pomalowania pomnika Jana Pawła II doszło w nocy z 1 na 2 kwietnia 2023 r. Ręce figury papieża przed Bazyliką Archikatedralną w Łodzi sprawca pomalował czerwoną farbą, a twarz Jana Pawła II zamazał na żółto. Na granitowym cokole pojawił się napis "Maxima culpa". To nawiązanie do tytułu książki Ekke Overbeeka "Maxima culpa – Jan Paweł II wiedział". Pomnik został oczyszczony tego samego dnia.

Zatrzymany miesiąc później podejrzany usłyszał zarzuty dotyczące znieważenia pomnika i obrazy uczuć religijnych. Za ten czyn groziła mu kara do dwóch lat więzienia. Przed sądem potwierdził, że on pomalował pomnik, ale nie przyznał się do stawianych mu przez prokuratora zarzutów.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zbezcześcił pomnik Jana Pawła II. Usłyszał wyrok
Komentarze (1)
MW
~Michał Wołodźko
17 października 2024, 09:04
Św. Jan Paweł drugi, gdyby jeszcze był z nami, zapewne ułaskawiłby tego studenta… Sam uwielbiał przebywać z młodzieżą i znał sztubacki humor. Uważam, że w stylu papieża Polaka jest publiczne przyznanie się do porażki , też w kwestii ochrony nieletnich przed nadużyciami duchownych. Tak więc „mea maxima culpa” na pomniku przyjąłby z wyrozumiałością. Tak jak czerwoną farbę na rękach – symbol krzywdy – i żółta na twarzy – symbol wstydu i żalu za popełnione błędy.