Zjazd Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy

KAI / slo

W częstochowskim Sanktuarium odbył się Europejski Zjazd Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Główną misją Stowarzyszenia jest dawanie świadectwa wiary poprzez krzewienie chrześcijaństwa na Starym Kontynencie i na całym świecie.

Podczas spotkania odbyła się uroczysta inwestytura, czyli przyjęcie nowych członków do Rycerstwa. Na całym świecie jest 72 członków Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy.

DEON.PL POLECA

Stowarzyszenie działa na rzecz rozwoju chrześcijańskiego humanizmu i kultury. Do priorytetów Rycerstwa należy pomaganie drugiemu człowiekowi, głoszenie Ewangelii swoim życiem, obrona wiary i Kościoła oraz ogólnoludzkich wartości.

- W dzisiejszych trudnych czasach, coraz większej laicyzacji społeczeństwa musimy być jeszcze bardziej wierni Bogu - powiedział Jerzy Jurkiewicz. Komandor Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy podkreślił, że Stowarzyszenie jeszcze aktywniej powinno działać. - Musimy bronić zasad wiary, przeciwdziałać napadom na Kościół, na religię, na rodzinę. Wokół nas jest morze zła. Będziemy się temu przeciwstawiać - zaznaczył zwierzchnik Jasnogórskiego Rycerstwa.

Przyznał, że najlepszą odpowiedzią na wszystkie ataki, manipulacje jest głoszenie prawdy. - Każdy rycerz powinien dawać świadectwo swoim życiem, postępowaniem i kroczyć zgodnie z Ewangelią i to jest najlepsza odpowiedź na nieprawdę - przyznał Jerzy Jurkiewicz.

O. Jan Nalaskowski, inicjator powstania Stowarzyszenia podkreślił, że bycie rycerzem Maryi to wielkie zadanie strzeżenia chrześcijańskich wartości, ale posłannik Królowej Polski musi umieć przeciwstawić się złym myślą czy prądom. - Musimy działać zdecydowanie. Świat się zmienia, a fundamenty naszej wiary są te same. Rycerz musi stawać w obronie życia nienarodzonego, wierności małżeńskiej czy sprawiedliwości społecznej. Musimy się temu poświęcać, być prawdziwymi apostołami Chrystusa przez Matkę Najświętszą - zaapelował dziekan Rycerstwa.

Po Mszy św. w Sali Rycerskiej odbyła się uroczysta inwestytura. Na znak przynależności do Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy nowi członkowie otrzymali krzyż, pamiątkowy dyplom i zostali przyobleczeni białym płaszczem z wyszytym niebieskim krzyżem i wizerunkiem Jasnogórskiej Matki Bożej z Dzieciątkiem.

W poczet Jasnogórskiego Rycerstwa zostało włączonych 6 członków z Polski i Niemiec. Jak mówi Władysław Bochenek, to dla niego ogromne przeżycie móc służyć Maryi, jako Jej rycerz. - Chcę dalej żyć Ewangelią, ukazywać Ją innym ludziom, nawet i niewierzącym, żeby oni w końcu też zrozumieli, że Matka Boska Częstochowska jest ostoją naszej Ojczyzny i naszych rodzin. To tu przychodzimy z prośbami, podziękowaniami i radościami, do naszej Królowej - przyznał nowy członek Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy.

Rycerstwo Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy, powstało w 1991 roku i uzyskało zatwierdzenie prawne jako Stowarzyszenie wiernych Kościoła katolickiego w 1998 roku pod protektoratem papieża Jana Pawła II.

Nawiązując do chlubnej tradycji i ducha zakonów rycerskich, należący do Stowarzyszenia rycerze, na co dzień włączają się w działalność publiczną, kulturotwórczą, oświatową, charytatywną i medyczną. Rycerstwo Jasnogórskie ma charakter elitarny. Skupia w swym gronie wybitnych przedstawicieli życia naukowego, kulturalnego i społecznego, ludzi o wysokim autorytecie i uznaniu, sprawujących odpowiedzialne funkcje i urzędy. Do Rycerstwa należą m.in. - przyjęci w ostatnich latach - Paweł Wosicki, Adam Strzembosz, Stanisław Radwański, Mariusz Drapikowski, Leonard Ogierman i Jan Szafraniec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zjazd Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy
Komentarze (2)
T
tekla
10 listopada 2013, 17:51
Lepiej późno niz wcale
J
Jan
10 listopada 2013, 14:42
Wiadomości z Jasnej Góry i tygodnika "Niedziela" to dla deonu wielka rzadkość. I nawet nie za  PAP. Może ostatnie ciężki grzechy jezuitów z deonu doprowadzą do opamiętania