Zużyte telefony w zamian za samochód dla hospicjum
"Telefon dla przyjaciela" to nazwa akcji, którą w szkołach i parafiach diecezji kieleckiej rozpoczyna Caritas kielecka, polegającej na zbiórce zużytych telefonów komórkowych.
Uzyskane w ten sposób środki pieniężne zostaną przeznaczone na zakup samochodu medycznego dla Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty. Partnerem akcji jest Fundacja Odzyskaj Środowisko w Kielcach.
Po parafii diecezji kieleckiej są rozprowadzane plakaty informujące o celach i zasadach akcji oraz specjalne worki na telefony, a księża proboszczowie i dziekani są proszeni o pomoc w koordynacji akcji.
- Uzyskane środki pieniężne chcemy przeznaczyć na zakup karetki na potrzeby hospicjum w Kielcach. Jak dotąd korzystamy z wynajętych samochodów lub z prywatnych - informuje ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej. Zauważa także, że akcja ma "wymiar ekologiczny" i jest okazją do "podjęcia wspólnego dzieła miłosierdzia całej diecezji".
Patronatu tym działaniom udzielili: biskup kielecki Jan Piotrowski oraz świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł, która zaaprobowała włączenie się szkół w tę inicjatywę.
Worki wypełnione telefonami będzie odbierał samochód Fundacji Odzyskaj Środowisko w Kielcach.
Hospicjum bł. Matki Teresy z Kalkuty zostało oddane do użytku w czerwcu 2015 r. Zbudowane przez Caritas kielecką - z ofiar, zbiórek i wskutek szeregu akcji podejmowanych przez mieszkańców diecezji, jest pierwszym stacjonarnym hospicjum w mieście.
Budowa hospicjum mogła być realizowana dzięki wielu projektom i zaangażowaniu różnych środowisk, głównie związanych z Kościołem, np. dzięki organizowanej rokrocznie kampanii Pola Nadziei, darom od kapłanów, czy w ramach 1 proc.
Środki na funkcjonowanie placówki są pozyskiwane na postawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i częściowo z zasobów własnych Caritas i ofiar darczyńców.
Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty było budowane przez Caritas od 2009 r. Jest to obiekt średniej wielkości, porównywalny z zakładem opiekuńczym czy domem pomocy społecznej, z ok. 20 pokojami, gabinetami, kaplicą.
Hospicjum zapewnia terminalnie chorym niezbędną opiekę lekarską, usługi pielęgniarskie, rehabilitację przyłóżkową, pomoc wolontariuszy oraz wsparcie psychologiczne dla chorego i rodziny.
Skomentuj artykuł