300-letnia proteza ze złota i srebra w krakowskim kościele. To pierwsze takie odkrycie w Europie

W bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie odkryto 300-letnią protezę (fot. depositphotos.com)
dzienniknaukowy.pl / tk

W jednej z krypt znajdujących się w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie badacze znaleźli szczątki mężczyzny mającego złoto-srebrną protezę. Jak podaje dzienniknaukowy.pl, "Mężczyzna ten żył w XVIII wieku i cierpiał na rozszczep podniebienia, a proteza miała ograniczać problemy związane z jego wadą".

Prace archeologiczne, podczas których dokonano tego wyjątkowego odkrycia trwały w latach 2017-2018. Proteza należała do około 50-letniego mężczyzny i miała ułatwić mu życie z rozszczepem podniebienia. O tym, że mężczyzna cierpiał na tę wadę wrodzoną naukowcy dowiedzieli się m.in. dzięki tomografii komputerowej jego szczątków.

- To prawdopodobnie pierwsze takie odkrycie nie tylko w Polsce, ale także w Europie – powiedziała antropolog Anna Spinek, pierwsza autorka badania. Jak dodała, "W zbiorach instytucjonalnych i prywatnych (polskich i zagranicznych – przyp. red.) nie ma takich urządzeń".

DEON.PL POLECA

Złoto-srebrna proteza mężczyzny ma 3,1 centymetra długości i waży około 5,5 grama. Jak zaznaczyła współautorka badania Marta Kurek, "Rzemieślnik, który wykonał protezę, musiał mieć duże umiejętności. Precyzja protezy świadczy o wielkim kunszcie".

Badanie zostało opisane na łamach pisma "Journal of Archaeological Science: Reports".

Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

300-letnia proteza ze złota i srebra w krakowskim kościele. To pierwsze takie odkrycie w Europie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.