300-letnia proteza ze złota i srebra w krakowskim kościele. To pierwsze takie odkrycie w Europie

300-letnia proteza ze złota i srebra w krakowskim kościele. To pierwsze takie odkrycie w Europie
W bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie odkryto 300-letnią protezę (fot. depositphotos.com)
dzienniknaukowy.pl / tk

W jednej z krypt znajdujących się w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie badacze znaleźli szczątki mężczyzny mającego złoto-srebrną protezę. Jak podaje dzienniknaukowy.pl, "Mężczyzna ten żył w XVIII wieku i cierpiał na rozszczep podniebienia, a proteza miała ograniczać problemy związane z jego wadą".

Prace archeologiczne, podczas których dokonano tego wyjątkowego odkrycia trwały w latach 2017-2018. Proteza należała do około 50-letniego mężczyzny i miała ułatwić mu życie z rozszczepem podniebienia. O tym, że mężczyzna cierpiał na tę wadę wrodzoną naukowcy dowiedzieli się m.in. dzięki tomografii komputerowej jego szczątków.

- To prawdopodobnie pierwsze takie odkrycie nie tylko w Polsce, ale także w Europie – powiedziała antropolog Anna Spinek, pierwsza autorka badania. Jak dodała, "W zbiorach instytucjonalnych i prywatnych (polskich i zagranicznych – przyp. red.) nie ma takich urządzeń".

Złoto-srebrna proteza mężczyzny ma 3,1 centymetra długości i waży około 5,5 grama. Jak zaznaczyła współautorka badania Marta Kurek, "Rzemieślnik, który wykonał protezę, musiał mieć duże umiejętności. Precyzja protezy świadczy o wielkim kunszcie".

DEON.PL POLECA


Badanie zostało opisane na łamach pisma "Journal of Archaeological Science: Reports".

Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Zabytkowe świątynie. Znane miejsca kultu.
To Kraków. Drugi Rzym.

Kraków jest syntezą tego, co polskie. To symbol polskiej tożsamości, kolebka polskiej kultury chrześcijańskiej – od wieków miasto świętych. Właśnie dlatego nazywane było drugim Rzymem.

...

Skomentuj artykuł

300-letnia proteza ze złota i srebra w krakowskim kościele. To pierwsze takie odkrycie w Europie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.