Aby muzyka miała gdzie grać

(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Otwarcie Narodowego Forum Muzyki, które zaplanowano na jesień, będzie jednym z kluczowych wydarzeń kulturalnych w 2015 r. we Wrocławiu. W czerwcu ma zostać również ogłoszony program obchodów tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, który Wrocław obejmie w 2016 r.

Narodowe Forum Muzyki (NFM) to flagowa inwestycja kulturalna stolicy Dolnego Śląska. Ma być to jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. W budynku swe siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu też będą odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

W budynku NFM zaplanowano: salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach ma sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne, a jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 48 tys. mkw. Koszt jego budowy to ok. 350 mln zł, a niemal połowa tej kwoty pochodzi ze środków unijnych. Budowa obiektu ma się zakończyć w maju, a inaugurację działalności zaplanowano na jesień.

DEON.PL POLECA

W połowie roku ma zostać ogłoszony cały program obchodów tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK), który Wrocław obejmie w 2016 r. Nad przygotowaniem programu artystycznego Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury pracuje grupa dziewięciu kuratorów, którzy odpowiadają za wydarzenia w następujących dziedzinach: architektura, muzyka, film, literatura, performance, sztuki wizualne i teatr. Na razie wiadomo m.in., że w 2016 r. we Wrocławiu będzie wręczona Europejska Nagroda Filmowa - najbardziej prestiżowa nagroda kinematografii europejskiej. Z kolei najważniejszym wydarzeniem teatralnym organizowany w ramach ESK ma być Olimpiada Teatralna, czyli międzynarodowy festiwal, który prezentuje osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych świata.

Znane są za to plany repertuarowe na 2015 r. największych wrocławskich teatrów. Teatr Polski w kwietniu wystawi III cześć "Dziadów" Adama Mickiewicza w reż. Michała Zadary. Reżyser realizuje we wrocławskim Teatrze Polskim wszystkie części dramatu Mickiewicza. To pierwsza w historii polskiego teatru próba wystawienia wszystkich części "Dziadów", bez skrótów, w jednym przedstawieniu. W lutym 2014 r. odbyła się premiera I, II i IV części oraz utworu "Upiór", poprzedzającego II część "Dziadów". Całość spektaklu zostanie pokazana w roku 2016, podczas pełnienia przez Wrocław tytułu ESK. Twórcy spektaklu szacują, że całe przedstawienie będzie trwało około dziewięciu godzin.

Oprócz tego w nowym sezonie artystycznym wrocławski Teatr Polski wystawi "Burzę" Williama Shakespeara w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Nad nowym spektaklem pracuje również duet Paweł Demirski i Monika Strzępka. Ma być to sztuka opowiadająca o awansie społecznym w polskich warunkach.

Z kolei wrocławski Teatr Współczesny przygotowuje m.in. spektakl będący adaptacją powieści kryminalnej Marka Krajewskiego "Koniec świata w Breslau". Przygotowywana jest również prapremiera sztuki Tymoteusza Karpowicza "Niewidzialny chłopiec". "To sztuka, którą Karpowicz napisał w 1968 r. i która nigdy nie ukazała się drukiem. To opowieść o konformizmie i buncie, o tym jak ludzie wchodzą w układy z rzeczywistością, w której żyją" - powiedział dyrektor wrocławskiego Teatru Współczesnego Marek Fiedor.

Nie są jeszcze znane szczegóły programu największego festiwalu filmowego, który odbywa się w stolicy Dolnego Śląska - Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. 15. edycja tego festiwalu odbędzie się w dniach 23 lipca - 2 sierpnia. Organizatorzy zdradzili jedynie, że jednym z tematów przewodnich tegorocznego festiwalu będzie kino litewskie.

Niewiele wiadomo również o programie cyklicznych festiwali muzycznych organizowanych w stolicy Dolnego Śląska. Nie ma jeszcze programu festiwali takich jak: Jazz nad Odrą, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Wratislavia Cantans czy Jazztopad.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Aby muzyka miała gdzie grać
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.