Częstochowa: nowa wystawa o Beksińskim

(fot. Zdzisław Beksiński (copyrights inherited by Muzeum Historyczne w Sanoku) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Nieprezentowane dotąd w takim zbiorze w Polsce 28 obrazów i 30 rysunków niemal z całego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego złożą się na otwartą w środę wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie - zatytułowaną "Beksiński. Drugie Muzeum".

Dzieła pochodzące z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich będą tam eksponowane przez trzy lata. A nazwa odnosi się do poprzednio prezentowanej tam wystawy poświęconej Beksińskiemu właśnie.

"Tak jak każdego artystę, Beksińskiego można kochać albo nie, ale po obejrzeniu tej kolekcji widz wyjdzie zamyślony, wyciszony, ponieważ dzięki szczególnemu doborowi prac poznajemy Beksińskiego z innej strony. Dowiadujemy się, że jego obrazy w tej zagadkowości i mroczności mają w sobie mnóstwo optymizmu" - powiedziała PAP dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Anna Paleczek-Szumlas.

Dodała, że "Beksiński miał w sobie taką mroczność w postrzeganiu świata, taki rodzaj melancholii, smutku, który porusza do głębi". "Stąd te zniekształcone postaci, twarze bez oczu czy ust, mury i drogi donikąd. Nie są to jednak obrazy przerażające, ani napawające widza strachem, ale zmuszające do zadumy, do wniknięcia do zakamarków swojej podświadomości" - wskazała.

Przypomniała też, że Beksiński nie tytułował swoich prac, choć czasami oznaczał je cyframi lub literami, jednak miłośnicy jego sztuki znają je pod nazwami roboczymi. "I tak wystawę otwiera obraz +Dama z psem na ławce+" - dodała dyrektor.

Eksponowane od środy w Częstochowie dzieła Beksińskiego pochodzą niemal z całego jego okresu twórczości - od lat 70. XX w. aż do śmierci twórcy i po raz pierwszy prezentowane są w Polsce w takim zbiorze.

Na nowej wystawie znajdą się również obrazy Michela Henricot’a, współczesnego francuskiego malarza, którego "estetyka i wyobraźnia wydaje się bliska twórczości Beksińskiego".

Wernisaż i oficjalne otwarcie tzw. Drugiego Muzeum Beksińskiego, w którym udział zapowiedzieli kolekcjonerzy Anna i Piotr Dmochowscy, odbędzie się w środę.

To nie pierwsza wystawa w Częstochowie poświęcona twórczości Beksińskiego. Do niedawna w Muzeum Zdzisława Beksińskiego - które od lutego 2006 r. stanowiło część Miejskiej Galerii Sztuki - można było oglądać 50 obrazów, głównie z lat 1983-1995, oraz wielkoformatowe rysunki artysty.

Ponadto Galeria dysponowała ponad 80 rysunkami (małe formaty) oraz 100 fotografiami artysty. Wartość całej kolekcji została oszacowana na blisko 6 mln zł.

Z okazji dziesięciolecia ekspozycji w styczniu otwarto tam na miesiąc wystawę "Beksiński. Decennium" prezentującą pełną kolekcję zdeponowaną w Częstochowie: malarstwo, rysunki i fotografie.

Z końcem marca dzieła te zostały przekazane Nowohuckiemu Centrum Kultury w Krakowie, gdzie obok Częstochowy i Sanoka na co dzień można podziwiać największe w Polsce zbiory dzieł tego twórcy.

Zdzisław Beksiński (1929-2005), m.in. malarz, rzeźbiarz, rysownik, ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Częstochowa: nowa wystawa o Beksińskim
Komentarze (2)
IC
Iwona czaplicka
27 maja 2016, 10:50
Beksinski byl ateista. Zamordowalo Go dwoch chlopakow z porzadnych, katolickich rodzin.
IC
Iwona czaplicka
26 maja 2016, 15:42
Beksinski byl ateista