Festiwal Teatralny "Maski" w Poznaniu
Premierowe spektakle poznańskich teatrów alternatywnych złożą się na rozpoczynający się w czwartek w Poznaniu XV Festiwal Teatralny "Maski". Do niedzieli wystąpi dziewięć zespołów teatralnych.
Zaplanowano osiem spektakli, słuchowisko i wykład. Jak powiedziała Marta Strzałko z Teatru Biuro Podróży, który jest organizatorem festiwalu, tegoroczna edycja jest bezprecedensowa w historii festiwalu.
- Pokażemy premiery poznańskich zespołów. W historii festiwalu pokazywaliśmy już poznańskie teatry i pokazywaliśmy premiery, ale nie poznańskie. Potem na kilka lat sprofilowaliśmy festiwal, zapraszając teatry które bardzo mocno odnoszą sie do faktów i zjawisk politycznych i społecznych. W tym roku postanowiliśmy dać głos poznańskiej alternatywie, pokazać jej wartość i kondycję - powiedziała.
- Nie ma w Polsce zbyt wielu miast, które byłyby reprezentowane przez taką liczbę teatrów alternatywnych. To jest naprawdę wielka siła. Mamy dużo do pokazania i powinniśmy się chwalić tym, co w Poznaniu się dzieje - dodała.
W trakcie festiwalu wystąpią m.in. Teatr Strefa Ciszy, Radykalna Frakcja Medialna Mazut, Teatr Usta Usta Republika i Teatr Automaton. Spektakle odbywać się będą w różnych miejscach Poznania m.in. w Ośrodku Teatralnym Maski, Teatrze Ósmego Dnia i Collegium Maius.
W czasie festiwalu, premierą spektaklu "Smacznego" Teatru Strefa Ciszy zainaugurowana zostanie działalność nowej stałej sceny w Poznaniu - siedziby tego teatru.
Festiwal Teatralny "Maski" promuje zjawiska w dziedzinie teatru zaangażowanego, diagnozującego współczesne mechanizmy społeczne oraz opisującego wydarzenia kształtujące współczesną historię Polski i świata.
Festiwal organizowany jest od 1997 roku w Poznaniu przez Teatr Biuro Podróży. Zaprezentowanych zostało na nim ponad 20 teatrów zagranicznych oraz czołowe teatry polskie.
Jak mówią organizatorzy, w kolejnych edycjach ponownie zapraszane będą zespoły z zagranicy. Co dwa - trzy lata festiwal będzie odbywał się w formule przeglądu premierowych spektakli poznańskich teatrów.
Skomentuj artykuł