19. Międzynarodowy Festiwal Etiuda&Anima

PAP / slo

Projekcją argentyńskiego filmu pełnometrażowego "Anima Buenos Aires" w reż. Marii Veroniki Ramirez rozpoczyna się w piątek wieczorem 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima. Inauguracja odbędzie się w krakowskim Centrum Kultury Rotunda.

W ramach festiwalu odbywają się dwa równorzędne konkursy: na najlepszą etiudę studencką oraz na najlepszy film animowany, autorstwa nie tylko studentów, ale też profesjonalistów.

Prezentacja 34 etiud potrwa od piątku do niedzieli. Od poniedziałku do środy 63 animacje będą walczyć o miano najlepszej animacji. 29 listopada zostaną ogłoszone nazwiska zwycięzców.

Festiwal Etiuda&Anima jest świętem filmów krótkometrażowych, jednak - jak poinformował PAP rzecznik festiwalu Bolesław Racięski - widzowie zobaczą też kilka produkcji pełnometrażowych, w tym cztery po raz pierwszy w Polsce. Będą to: "Anima Buenos Aires", węgierska "Tragedia człowieka" Marcella Jankovicsa, brytyjski "Babeldom" Paula Busha oraz francuski "Obraz" Jeana-Francois Laguionie.

Odbędzie się też projekcja dwóch długometrażowych produkcji południowokoreańskich: "Padak" w reż. Lee Dae-hee i "Król świń" wyreżyserowany przez Yeun Sang-ho. - Jeśli ktoś lubi filmowe eksperymenty, to oglądając te filmy na pewno będzie pod wrażeniem - powiedziała PAP współorganizatorka festiwalu, Barbara Szczekała.

W programie festiwalu znalazły się spotkania ze znanymi filmowcami, m.in. z Iranką Samirą Makhmalbaf, zaliczoną w 2004 r. przez dziennik "The Guardian" do 40 najlepszych reżyserów świata. Reżyserka zasiadała też w jury festiwalu filmowego w Cannes. Widzowie będą też mieli okazję porozmawiać z Rosjaninem tworzącym w Norwegii - Piotrem Sapeginem, Bułgarem pracującym w Kanadzie - Teodorem Ushevem, i Marcellem Jankovicsem z Węgier.

Zaplanowano także przegląd twórczości uznanych zagranicznych filmowców, m.in. włoskiego twórcy, Bruno Bozzetto, autora nagrodzonego statuetką Cezara "Wiosłowania przez Atlantyk"; Jeana Francois Laguionie z Francji czy pioniera artystycznej animacji w Chorwacji, Borivoja Dovnikovica Bordo.

Przewidziane są również prezentacje polskich animacji z lat 2001-2010. - Spośród nich szczególnie polecam dwa filmy Tomasza Bagińskiego. Pierwszy z nich, +Katedra+, w roku 2003 był nominowany do Oscara. Drugi, +Sztuka spadania+, w 2006 r. otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA - powiedział PAP Racięski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

19. Międzynarodowy Festiwal Etiuda&Anima
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.