26. Warszawski Festiwal Filmowy

(fot. wff.pl)
wab

Warszawski Festiwal Filmowy w 2009 roku dołączył do grupy czołowych światowych festiwali – w Cannes, Berlinie, Wenecji, Locarno, San Sebastian, Karlowych Warach, Tokio, Mar del Plata, Moskwie, Montrealu, Szanghaju i Kairze. FIAPF, czyli Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych, zaliczyła WFF do elitarnej kategorii międzynarodowych niespecjalistycznych festiwali konkursowych, zwanej kiedyś kategorią A.

W programie 26 Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazły się premierowe filmy z ponad 50 krajów świata – blisko 140 nowych pełnometrażowych filmów oraz 70 filmów krótkometrażowych. Filmy przyjeżdżają specjalnie na Festiwal w Warszawie, gdzie zostaną po raz pierwszy zaprezentowane polskiej publiczności.

Na otwarcie festiwalu organizatorzy wybrali rosyjski filmy "Na koncu świata" (2010) w reżyserii Aleksieja Uchitela. To opowieść łącząca wątki miłosne i wojenne, przeniesiona przez wybitnego reżysera prosto na postapokaliptyczne terytorium radzieckiego Kraju. Działania wojenne co prawda ustały, ale życie codzienne to ciągła walka o przetrwanie w powojennym obozie pracy, gdzie jeśli chcesz przeżyć, musisz przysiąc wierność maszynie – zardzewiałemu, monstrualnemu parowozowi, mknącemu przez syberyjskie pustkowia. Z wybitną rolą Vladimira Mashkova.

Festiwal zamknie natomiast animowana produkcja "Miasto ruin" w reżyserii Damiana Nenowa (Polska 2010), 5 min. - Na film zamknięcia zdecydowaliśmy się wybrać wyjątkowy i unikalny projekt filmowy o Warszawie - twierdzą organizatorzy. Film został wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Platige Image - wykonany ze zdjęć lotniczych w roku 1945, w technologii 3D. To początek drogi festiwalowej filmu po świecie.

Wiosna, rok 1945. Liberator zmniejsza pułap lotu poniżej warstwy chmur. Leci na północ wzdłuż Wisły, aby chwilę później znaleźć się nad rejonem niedawnych walk powstańców, zburzoną Warszawą… Tak rozpoczyna się pierwsza w Polsce cyfrowa rekonstrukcja miasta zniszczonego skutkami II Wojny Światowej, wykonana w technice 3D. Celem projektu, było przede wszystkim oddanie grozy zniszczonej, wyludnionej Warszawy, przytłoczenie widza realizmem z perspektywy człowieka siedzącego w samolocie Liberator.

Festiwal potrwa od 8 do 17 października.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

26. Warszawski Festiwal Filmowy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.