"Baczyński". Film wymykający się stereotypom

(fot. filmweb.pl)
baczynskifilm.pl / slo

"Baczyński" jest filmem, który każdy odbierze po swojemu, indywidualnie określi jego gatunek. To kino autorskie młodego reżysera wymykające się z kanonu postrzegania dzieł filmowych; obraz nieoczywisty, którego nie można zamknąć w ramy jednej słusznej interpretacji.

"Baczyński" jest nową jakością w polskiej kinematografii - filmem wpisujący się w nurt dynamicznych zmian sztuki audiowizualnej, skrojonym na XXI wiek. Traktuje o wartościach, o jakich wszyscy powinni rozmawiać i myśleć, a jednocześnie jest atrakcyjny dla bardzo wymagającego współczesnego odbiorcy. Poezja, Powstanie Warszawskie, wybory młodych ludzi, wojna, miłość od pierwszego wejrzenia - o tym jest "Baczyński" Kordiana Piwowarskiego. Ten młody twórca jest absolwentem Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi i synem znanego reżysera Radosława Piwowarskiego. Doskonale wie, jak dotrzeć do szerokiej publiczności, co sprawdza się w praktyce, bo jest reżyserem "Na dobre i na złe", popularnego serialu TVP 2. Kordian zna także smak pracy na planie wielkich produkcji - był asystentem Andrzeja Wajdy podczas zdjęć do filmu "Katyń".

Tytułową rolę w "Baczyńskim" gra Mateusz Kościukiewicz, w którym wielu krytyków filmowych i widzów widzi przyszłego gwiazdora polskiego kina. Nie są to porównania na wyrost, bo 26-letni aktor ma już na koncie kilkanaście ról filmowych! Zagrał między innymi w "Tataraku" Andrzeja Wajdy, "Nightwatching" Petera Greenawaya, "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha, podkładał głos jednej z rysunkowych postaci w głośnym filmie Jana Komasy "Sala Samobójców", a niedawno w kinach można było zobaczyć go m.in. w "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec. W 2010 roku został laureatem prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, która jest przyznawana młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. W tym samym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską (w filmie "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali), a w 2011 roku Orła (Polską Nagrodę Filmową) w kategorii odkrycie roku.

DEON.PL POLECA

W "Baczyńskim" Mateuszowi Kościukiewiczowi partneruje Katarzyna Zawadzka, która wciela się w żonę głównego bohatera filmu - Barbarę. To młoda, ale już doceniania przez krytykę aktorka. W 2011 roku za rolę w "W imieniu diabła" Barbary Sass otrzymała nagrodę na debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Klimat filmu tworzy wyjątkowa muzyka, której autorem jest jeden z najzdolniejszych kompozytorów młodego pokolenia Bartosz Chajdecki (napisał muzykę między innymi do popularnych seriali "Czas Honoru", "Wszystko przed nami" czy "Misja Afganistan").

Producentami filmu są Stanisław Szymański oraz Tadeusz Lampka, od wielu lat związany z kinematografią i telewizją. Produkowane przez niego seriale - "M jak miłość", "Na dobre i na złe" i "Barwy Szczęścia" prowadzą w rankingach popularności i oglądalności. Tadeusz Lampka stoi również za sukcesami takich hitów kinowych jak "Och Karol 2", "Nie kłam kochanie" czy "Nigdy w życiu!". Za dystrybucję filmu odpowiedzialny jest Zbigniew Żmigrodzki. Firma Studio Interfilm, którą prowadzi, dystrybuowała wszystkie filmy Tadeusza Lampki, a on sam ponadto wprowadzał do kin wiele innych, między innymi "Pana Tadeusza", "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem" czy "Jan Paweł II".

Doświadczenie ludzi, którzy znają branżę filmową od podszewki, entuzjazm młodych utalentowanych twórców, niespotykana forma oraz tematyka "Baczyńskiego" sprawiają, że to film wyjątkowy. Film, który wymyka się stereotypom, wzbudzający u każdego inną refleksję, dla każdego inny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Baczyński". Film wymykający się stereotypom
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.