Festiwal dokumentu w Warszawie
Premiera „Jaskini zapomnianych snów” – nakręconego w trójwymiarowej technice najnowszego filmu Wernera Herzoga – będzie jednym z wydarzeń tegorocznego festiwalu Planete Doc, który odbędzie się w dniach 6-15 maja w Warszawie.
W najnowszym filmie Herzog opowiada o naskalnych malowidłach namalowanych 31 tys. lat temu w jaskini Chauveta we Francji. Dokument w 3D, którego premiera odbędzie się na festiwalu, będzie można zobaczyć na ekranach polskich kin od 6 maja.
Film Tuschiego pokazuje, jak Michaił Chodorkowski - szef rosyjskiego przedsiębiorstwa naftowego Jukos – trafił do jednego z najbardziej strzeżonych w Rosji więzień oraz jak przebiegał proces, w wyniku którego Chodorkowski został skazany na 14 lat łagru za kradzież kilkuset milionów ton ropy z własnej firmy.
Podczas odbywającego się w trzech stołecznych kinach festiwalu będzie można obejrzeć wszystkie trzy części sagi Leonarda Retela Helmricha opowiadające o niezwykłej rodzinie z Dżakarty, w tym najnowszą - „Miejsce wśród gwiazd”. Holenderski twórca, który dwukrotnie zdobył nagrodę dla „najlepszego filmu dokumentalnego świata” na Festiwalu Filmowym w Sundance, poprowadzi w ramach tegorocznego Planete Doc wykład mistrzowski dla dokumentalistów.
5 maja festiwal zainauguruje pokaz „Utopii w Czterech Odsłonach” - filmu w reżyserii nominowanego do Oscara Sama Greena i Dave’a Cerfa, który należy do gatunku tzw. live documentary. Częścią filmowego pokazu będzie występ reżysera w towarzystwie granej na żywo muzyki zespołu The Quavers.
Gośćmi tegorocznego Planete Doc będą m.in.: słynna badaczka zachowań szympansów Jane Goodall oraz reżyser Jorgen Leth.
Goodall – jedna z najbardziej znanych na świecie ikon ekologii – jest bohaterką biograficznego obrazu „Życie Jane” Lorenza Knauera, który będzie pokazywany na festiwalu.
Podczas wizyty w Warszawie Leth zaprezentuje swój nowy film autobiograficzny „Męski erotyk”, opowiadający o przeżyciach seksualnych mężczyzny. Duński reżyser uczył m.in. reżyserskiego fachu Larsa von Triera. Leth spotka się po ponad 20 latach z Janem Nowickim, odtwórcą jednej z głównych ról w jego filmie „Notatki o miłości” z 1989 roku.
W tym roku na festiwalu będą miały miejsce dwie światowe premiery filmów autorstwa dwóch uznanych reżyserów polskiej sztuki dokumentalnej: „Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego oraz „Cudze listy” Macieja Drygasa. W programie znajdzie się również „Katastrofa” w reżyserii artysty i przyszłorocznego kuratora Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie Artura Żmijewskiego. Jego film stanowi zapis społecznych nastrojów po katastrofie w Smoleńsku.
Filmowym pokazom będą towarzyszyć dyskusje m.in. na temat autonomii energetycznej, obecności polskich wojsk w Afganistanie, konfliktów na Bliskim Wschodzie i obecnej sytuacji w Rosji.
W programie festiwalu pojawią się nowe sekcje tematyczne: poświęcona sytuacji we współczesnej Rosji „Na Wschodzie bez zmian” i „Czasoprzestrzeń” prezentująca filmy, których bohaterami są wyjątkowe miejsca na świecie.
Filmy dokumentalne wyprodukowane w ostatnim roku na świecie będą walczyć o: główną Millenium Award, Nagrodę Magicznej Godziny, Canon Cinematography Award, Green Award, Amnesty International Award, Doc Art Award, Nagrodę Nos Chopina oraz Warsaw Animation Winner. Jak co roku, drogą głosowania widzowie festiwalu przyznają Nagrodę Publiczności.
Skomentuj artykuł