Film Polaka kandydatem do nagrody Emmy

Film powstał jako jeden z projektów młodzieży z fundacji zainteresowanej karierą w mediach
PAP / wab

Film dokumentalny zrealizowany przez młodzież z fundacji, której współzałożycielem jest Adam Bućko, otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Emmy, zwanej Oscarem telewizji. Wyróżnienia przyznaje Academy of Television Arts and Sciences.

Bućko mieszkał w Białymstoku. Niemal 20 lat temu przyjechał do Stanów Zjednoczonych. Jest z wykształcenia socjologiem, jednak poświęcił się działalności charytatywnej i uważa za swe powołanie połączenie życia duchowego ze służeniem innym. Pracuje z młodzieżą bezdomną i trudną.

- Przychodzą do nas dzieciaki z ulicy w wieku od 16. do 22. roku życia, które są często zaangażowane w prostytucję. Niektórzy wychowali się w nowojorskich dzielnicach, inni uciekli z domów w różnych miastach Ameryki, bo byli molestowani, a czasem wyrzucani z domów - mówi Bućko.

Praca Polaka z dziećmi trudnymi zaczęła się w Indiach, gdzie żył w klasztorze, zajmującym się najuboższymi. Po powrocie do USA jako streetworker pracował na Florydzie z młodzieżą parającą się prostytucją. Potem w Nowym Jorku prowadził schronisko długoterminowe dla bezdomnej młodzieży.

DEON.PL POLECA

Nie był jednak zadowolony z rezultatów tej pracy, postanowił więc, przy współpracy z pisarką i biznesmenką Taz Tagore, założyć instytucję, która mogłaby przyjść wychowankom skuteczniej w sukurs. Jego niedochodowa Reciprocity Foundation (Fundacja Wzajemności) pomaga w tym roku ok. 200 osobom i współpracuje z wszystkimi nowojorskimi schroniskami dla młodzieży bezdomnej.

Reciprocity Foundation ma niekonwencjonalne metody działania. - Łączymy programy przemiany osobistej z innowacyjnym podejściem do adaptacji zawodowej. Młodzi ludzie mogą się uczyć i praktykować z liderami czołowych biznesów i organizacji niedochodowych, a jest ich już teraz więcej niż młodzieży - zapewnia Bućko. Jak dodaje, celem fundacji jest nie tylko umożliwienie młodym sukcesu. - Chcemy zaszczepić im bakcyla pomocy dla innych, by wracali do nas i pomagali tym, którzy są w takiej sytuacji, w jakiej sami kiedyś byli - wyjaśnia.

Powstał jako jeden z projektów młodzieży z fundacji zainteresowanej karierą w mediach. Został zrealizowany przy współpracy z telewizją nowojorską WPIX.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Film Polaka kandydatem do nagrody Emmy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.