Polski dokument w drodze do Oscara
Wśród prezentowanych podczas 15. edycji DocuWeeks w Nowym Jorku oraz Los Angeles dwudziestu czterech dokumentów mających szansę na zakwalifikowanie się do grona nominowanych do Oscara, znalazła się "Kołysanka z Phnom Penh" w reżyserii Pawła Kloca.
Od kilku lat International Documentary Association (IDA) ogłasza listę filmów dokumentalnych, które walczą o nominację do nagrody przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej i rokrocznie organizuje specjalne pokazy kinowe wybranych filmów, które odbywają się w Nowym Jorku i Los Angeles.
Począwszy od pierwszej edycji DocuWeeks w 1997 roku, zaprezentowano w sumie ponad sto sześćdziesiąt krótko- i długometrażowych filów dokumentalnych, z których siedemnaście otrzymało nominacje, a siedem zostało nagrodzonych przez Akademię.
W tym roku przed furtką do Oscara stanęło siedemnaście pełnometrażowych i siedem krótkometrażowych dokumentów. Od 12 sierpnia ten zestaw najnowszych filmów dokumentalnych prezentowany jest w podczas 15. edycji DocuWeeks, odbywającej się w dwóch miejscach: w Nowym Jorku (the IFC Center) oraz Los Angeles (the Laemmle Sunset 5). Każdy dokument wyświetlany jest dwa razy dziennie przez cały tydzień, zarówno na wschodnim, jak i na zachodnim wybrzeżu USA.
W ślad za "Królikiem po berlińsku" Bartka Konopki, nominowanym do Oscara w 2010 roku, może pójść kolejny polski dokument - "Kołysanka z Phnom Penh" ("Phnom Penh Lullaby") w reżyserii Pawła Kloca. Wytypowany przez IDA, pełnometrażowy dokumentalny debiut Pawła Kloca będzie prezentowany podczas DocuWeeks od 26 sierpnia do 1 września 2011 w Nowym Jorku oraz Los Angeles.
Film Pawła Kloca był już pokazywany na kilku międzynarodowych festiwalach, w tym na najbardziej znaczących w świecie kina: Hot Docs w Kanadzie, Vision Du Réel w Szwajcarii, Sheffield Doc/Fest w Wielkiej Brytanii, a także na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie został laureatem Srebrnego Rogu (dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego) oraz Srebrnego Lajkonika (dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego w konkursie polskim).
Film Pawła Kloca ukazuje historię Ilana, Izraelczyka, który opuścił swój kraj wiele lat temu i zamieszkał w Kambodży. W nowym miejscu związał się z młodą khmerską dziewczyną. By zarobić na utrzymanie rodziny, zajmuje się wróżeniem z kart tarota na ulicach Phnom Penh. Jednakże różnice kulturowe oraz trudny charakter partnerki dają mu się coraz bardziej we znaki.
Paweł Kloc rysuje "portret mężczyzny uwięzionego pomiędzy realizmem a naiwnością, którego pragnienie miłości bezlitośnie zderza się ze społeczeństwem skorumpowanym przez masową prostytucję" - napisano w magazynie DOX.
Skomentuj artykuł