Polski film na Sundance Film Festival

Kadr z filmu
PAP / drr

Podczas Sundance Film Festival, największego w USA festiwalu kina niezależnego, odbędzie się światowa premiera filmu "Nieulotne" w reżyserii Jacka Borcucha. Obraz zostanie zaprezentowany w konkursie międzynarodowym - poinformowało Krakowskie Biuro Festiwalowe, które jest koproducentem filmu.

"Nieulotne" to drugi film Borcucha wybrany do selekcji festiwalu Sundance, co jest wielkim sukcesem reżysera, a także znaczącym osiągnięciem polskiego kina.

Film opowiada o miłości Michała i Kariny, pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, pracując razem w słonecznej Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans przerwany zostaje przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów.

Film jest refleksją nad tym, czy kilka sekund może mieć wpływ na nasze życie i jak może je zmienić. - "Nieulotne" to współczesna próba przyjrzenia się kondycji ludzkiej w skali mikro. Oczami młodych ludzi obserwujemy powolny rozkład ich pozornie uporządkowanego świata. Widz zostaje postawiony w sytuacji emocjonalnie zależnej od losu bohaterów, nie nachalnie, po prostu, w oparciu o współodczuwanie, chęć zrozumienia. Razem z nimi, a właściwie dzięki nim, mamy okazję sami stanąć naprzeciw własnej natury i zadać kolejne pytanie bez odpowiedzi - podkreśla Jacek Borcuch.

Zdjęcia do filmu kręcone były jesienią 2011 r. w hiszpańskiej Walencji, a potem w Krakowie i Kwidzynie. Ich autorem jest Michał Englert.

Główne role zagrali Jakub Gierszał (debiut we "Wszystko, co kocham" Borcucha, gwiazda "Sali samobójców" w reż. Jana Komasy) oraz Magdalena Berus, która do obsady "Nieulotnych" trafiła po zagraniu pierwszoplanowej roli w "Bejbi blues" Kasi Rosłaniec.

W filmie grają też: Andrzej Chyra, Angela Molina, laureatka festiwalu w San Sebastian, znana z występów w dziełach Luisa Bunuela i Pedra Almodovara, oraz Juan Jose Ballesta, zdobywca aktorskich laurów w San Sebastian za kreację w głośnych "7 dziewicach".

Muzykę do "Nieulotnych" skomponował Daniel Bloom, w filmie zabrzmią także utwory Cocteau Twins i Beach House.

Na ekrany polskich kin film trafić ma 8 lutego 2013 r.

Koproducentem obrazu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Film jest współfinansowany przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie, ze środków Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego oraz przy wsparciu Miasta Kwidzyna. Realizację zdjęć w Krakowie wspierała Krakow Film Commission.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polski film na Sundance Film Festival
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.