Polskie filmy walczą o Silver Eye Awards
Wśród nominowanych do trzeciej edycji nagród Silver Eye Awards dla Najlepszego Europejskiego Dokumentu z Europy Centralnej i Wschodniej znalazło się sześć polskich produkcji. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 29 października.
Dokumenty, podzielone na trzy kategorie - film krótki, średni i pełnometrażowy - oceni międzynarodowe jury. Zwycięzcy otrzymają nagrodę pieniężną oraz roczne wsparcie festiwalowe od East Silver Caravan, które pomoże im na międzynarodowych festiwalach i targach. Wyniki zostaną ogłoszone na 8. East Silver Market, podczas ceremonii zamknięcia 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlawie, 29 października 2011.
W tym roku sześć polskich produkcji będzie walczyło o nagrodę Silver Eye. Nominacje w kategorii krótki metraż otrzymały filmy "Magiel" (reż. Adrianna Dunin-Wąsowicz, 2010) oraz "Paparazzi" (reż. Piotr Bernaś, 2011); w kategorii średni metraż - "Argentyńska lekcja" (reż. Wojciech Staroń, 2011) oraz "Tonia i jej dzieci" (reż. Marcel Łoziński, 2011). O nagrodę Silver Eye w kategorii długi metraż będą walczyć "Lekarze" (reż. Tomasz Wolski, 2011) i "Kołysanka z Phnom Penh" (reż. Paweł Kloc, 2011).
East Silver to targi filmowe z otwartą dla szerokiej publiczności wideoteką online, która ponadto jest dostępna przez cały rok dla zarejestrowanych profesjonalistów. Uczestnicy otrzymują również obszerny drukowany katalog, który stanowi źródło informacji o najnowszych produkcjach dokumentalnych ze Środkowej i Wschodniej Europy. Targi towarzyszą Międzynarodowemu Festwialowi Filmów Dokumentalnych (International Documentary Film Festival) w czeskiej Jihlavie (Igława), który w tym roku odbędzie się w dniach 25-30 października.
Festiwal w Jihlavie oraz Industry Programme organizowany we współpracy z Institute of Documentary Film (IDF) przyciąga co roku setki gości związanych z przemysłem filmowym. W tym roku do czeskiej stolicy dokumentu przybędzie rekordowa liczba profesjonalistów. Swój udział w 11. edycji Industry Programme potwierdziło ponad 70 redaktorów z amerykańskich i europejskich stacji telewizyjnych oraz profesjonalitów zainteresowanych kupnem filmów, ponad 20 agentów sprzedaży, ponad 100 europejskich reżyserów i producentów filmów dokumentalnych, a także kilkudziesięciu dystrybutorów, przedstawicieli festiwali i instytucji filmowych.
Towarzyszące festiwalowi forum East European jest jednym z najważniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeń w branży filmu dokumentalnego i jednym z największych międzynarodowych spotkań reżyserów-dokumentalistów, producentów, dystrybutorów oraz innych osób, których profesja związana jest z kinem dokumentalnym.
Głównym elementem East European Forum jest pitching, w którym uczestniczy 10-12 wybranych projektów oraz dodatkowo 14 projektów z programu Ex Oriente Film.
W tym roku na East European Forum pojawią się trzy projekty polskich twórców. Eliza Kubarska - jako producent i reżyser - zaprezentuje swój najnowszy film "Droga przez Baltoro", realizowany przez Wajda Studio oraz Vertical Vision Film Studio. W pitchingu weźmie również udział projekt autorstwa Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery "Efekt domino", nad którego produkcją czuwa Anna Wydra i Marta Golba z firmy Otter Films. Natomiast Grzegorz Pacek i Ksawery Szczepanik przyjadą do Igławy z projektem "Ewa", realizowanym w Wielkiej Brytanii przez Braidmade Films Ltd oraz Wytwórnię Filmów. Sesje pitchingowe odbędą się 29 i 30 października.
Na festiwalu nie zabraknie również otwartych dyskucji na temat dokumentu, wymiany myśli i doświadczeń w realizacji filmowej, czy możliwości nawiązywania cennych kontaktów w branży. Organizatorzy oferują w tym roku serię wykładów prowadzonych przez Ikkę Vehkalahti z fińskiej stacji YLE CE, Seana Farnela - byłego dyrektora kanadyjskiego festiwalu Hot Docs oraz Jakoba Høgela z Danish Film Institute. W ramach programu Industry odbędą się również: case study, seminarium poświęcone współczesnym zmianom na rynku telewizyjnym, indywidualne spotkania z ekspertami oraz wykłady typu master class, które poprowadzą Erik Gandini (Szwecja), Audrius Stonys (Litwa), Vitaly Manskiy (Rosja) oraz polski dokumentalista, Marcin Koszałka (28 października, Centrum Festiwalowe, Industry Screening Room).
Skomentuj artykuł