Polskie produkcje filmowe w Toronto

Kadr z filmu "W ciemności", reż. Agnieszka Holland (źr. fot. culture.pl)
culture.pl / ns

Wśród tytułów tegorocznego Festiwalu Filmowego w Toronto znalazł się polski kandydat do Oscara 2012 - film Agnieszki Holland "W ciemności", "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej, "Kobieta z piątej dzielnicy" polskiego reżysera realizującego filmy w Wielkiej Brytanii, Pawła Pawlikowskiego, a także "Róża" Wojciecha Smarzowskiego i koprodukcja "Znieważona ziemia" Michale Boganim z Andrzejem Chyrą.

Na festiwalu w Toronto, w sekcji "Pokazy specjalne" publiczność zobaczy "W ciemności" Agnieszki Holland; będzie to jednocześnie światowa premiera tego filmu. Koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska z Robertem Więckiewiczem w roli głównej przedstawia losy Polaka Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka stał się bohaterem.

DEON.PL POLECA

Mężczyzna postanowił bezinteresownie ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta, ryzykując przy tym życie własne i swoich najbliższych. Film jest polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii "najlepszy obraz nieanglojęzyczny".

W tej samej sekcji zostanie pokazany "Sponsoring" ("Elles") Małgorzaty Szumowskiej. W obsadzie filmu - obok laureatki Oscara i Cezara Juliette Binoche - wystąpili: Krystyna Janda, Joanna Kulig, Andrzej Chyra, Anais Demoustier oraz Louis-Do Le Lencquesaing.

Film opowiada historię Anny (Juliette Binoche), dobrze sytuowanej dziennikarki, piszącej artykuł na temat prostytucji wśród studentek. W trakcie pracy nad materiałem poznaje dwie sprzedające swoje ciała dziewczyny, Charlotte (Anais Demoustier) oraz Alicję (Joanna Kulig), które wprowadzają ją w świat płatnej miłości.

"Znieważona ziemia" Michale Boganim, francusko-niemiecko-polsko-ukraińska koprodukcja, w której w jednej z głównych ról wystąpił Andrzej Chyra, zostanie pokazana w sekcji "Współczesne Kino Światowe". Debiut izraelskiej reżyserki Michale Boganim z muzyką Leszka Możdżera to opowieść o katastrofie w Czarnobylu na Ukrainie sprzed 25 lat. Andrzej Chyra gra w filmie rolę inżyniera wiedzącego o katastrofie. Za pozostanie w skażonej strefie płaci wysoką cenę.

W tej samej sekcji po raz pierwszy na zagranicznym festiwalu publiczność objerzy "Różę" Wojciecha Smarzowskiego. Film Smarzowskiego na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę dziennikarzy za "poruszającą opowieść, która przywraca wiarę w miłość wbrew losowi.

Akcja filmu toczy się na Mazurach latem 1945 roku, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Tadeusz, polski żołnierz, dociera na Mazury, należące przed wojną do Niemiec. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje chłodno Tadeusza i pozwala przenocować. Ten odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża potrzebuje ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności.

"Kobieta z piątej dzielnicy" ("The Woman in the Fifth"), film z międzynarodową obsadą, to adaptacja amerykańskiej powieści Douglasa Kennedy'ego, której akcja rozgrywa się w Paryżu. W utrzymanym w konwencji thrillera psychologicznego obrazie zagrali m.in. Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas i Joanna Kulig.

Festiwal filmowy w Toronto po raz pierwszy odbył się w 1976 roku, ale w ciągu ostatnich lat zdobył ogromną popularność, zwłaszcza wśród producentów filmowych, którzy mają nadzieję na podbicie amerykańskiego rynku. Jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych amerykańskiego kontynentu. Festiwal ma formułę przeglądu, a nie konkursu, o zwycięstwie decyduje publiczność. Swoje nagrody przyznają także akredytowani dziennikarze, stowarzyszenie krytyków międzynarodowych FIPRESCI oraz władze miasta Toronto.

W ciągu ponad trzydziestu edycji festiwalu prezentowane były również polskie (lub zrealizowane przez Polaków) produkcje. Kanadyjska impreza przyczyniła się do odkrycia pod koniec lat 80. twórczości Krzysztofa Kieślowskiego dla szerokiej publiczności spoza Europy. W 2006 roku, w cyklu "Współczesne Kino Światowe" zostały pokazane "Palimpsest" Konrada Niewolskiego oraz "Kopia mistrza" Agnieszki Holland. W jednej z sekcji pokazano także "Z odzysku" Sławomira Fabickiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polskie produkcje filmowe w Toronto
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.