Ruszył festiwal poświęcony Beksińskiemu
Premiera filmu dokumentalnego "Doctor Jimmy" poświęconego Tomaszowi Beksińskiemu, w którym znajdą się wspomnienia przyjaciół i znajomych, a także fragmenty jego audycji radiowych, rozpoczęła w czwartek w Sanoku Festiwal "Love Never Dies, czyli dlaczego pamiętamy Tomka Beksińskiego".
W tym roku przypada 10. rocznica śmierci Tomasza Beksińskiego, dziennikarza muzycznego i tłumacza języka angielskiego.
Jak wyjaśnił PAP pomysłodawca i dyrektor ds. programowych festiwalu Tomasz Szwan, pretekstem do zorganizowania imprezy jest zarówno 10. rocznica śmierci Tomasza Beksińskiego (w grudniu br.), ale także i jego 50. urodziny, które przypadły w ubiegłym roku.
"Chcieliśmy zorganizować w ubiegłym roku, na 50. urodziny Tomka festiwal filmowy. Mamy około 70 filmów, do których Tomek zrobił tłumaczenia i je czytał. Fundacja +Beksińskiego+ z kolei miała plany wydania albumu poświeconego Tomkowi, więc połączyliśmy siły" - mówił Szwan.
W programie imprezy trwającej do niedzieli znajdą się koncerty Closterkeller, Fading Colours, Quidam. Zaplanowano też pokazy filmów pełnometrażowych, w których Tomasz Beksiński występuje jako tłumacz i lektor oraz filmów dokumentalnych o nim, a także wystawę, na której znajdą się osobiste pamiątki po nim. Jedną z atrakcji będzie odtworzenie najstarszej zarejestrowanej amatorskiej audycji Beksińskiego z 1977 r., którą nagrał w domu.
Podczas festiwalu swoją premierę będzie miał także album poświęcony Tomaszowi Beksińskiemu, wydany przez Fundację "Beksińskiego".
Imprezę zakończy w nocy z soboty na niedzielę nocna Rockoteka "W blasku księżyca", podczas której prezentowana będzie muzyka, jaką w swoich nocnych audycjach emitował Beksiński. Rozpocznie się ona pięć minut po północy, czyli o godzinie, o której rozpoczynała się właśnie radiowa audycja Beksińskiego w programie III Polskiego Radia.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja "Beksiński" przy współudziale Miasta i Powiatu Sanok oraz Muzeum Historycznego w Sanoku. Fundacja powstała, aby kultywować pamięć po Zdzisławie Beksińskim, wybitnym artyście, pochodzącym z Sanoka. Na pomysł imprezy poświęconej pamięci jego syna, Tomasza, wpadła grupa jego przyjaciół z Rzeszowa i Sanoka.
Tomasz Beksiński prowadził audycje w programach II i III Polskiego Radia, a pod koniec lat 80. również w Radiu Rzeszów.
Tłumaczył także listy dialogowe do filmów, między innymi o Jamesie Bondzie, a także programów grupy Monty Pythona.
Skomentuj artykuł