To pierwsze tego typu warsztaty w Polsce
Filmowcy i propagatorzy kina z Europy i Azji dostaną profesjonalną pomoc w realizacji swoich projektów. 19 sierpnia rozpocznie się we Wrocławiu pierwsza edycja School of Film Agents (SOFA), w której 10 agentów filmowych będzie korzystać ze wsparcia ekspertów z branży.
Warsztaty odbędą się we Wrocławiu w dniach 19-30 sierpnia 2013, wezmą w nich udział filmowcy z Europy Środkowej i Wschodniej, Niemiec, Azji Środkowej, krajów kaukaskich oraz Bałkanów. W piątkowej konferencji zapowiadającej warsztaty uczestniczył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Miasto wspiera finansowo warsztaty SOFA, "jesteśmy fundatorami tego projektu, zaangażowaliśmy się w niego także ze względu na nasze plany związane z Europejską Stolicą Kultury 2016" - wyjaśnił prezydent, precyzując że projekt kosztuje 140 tys. euro, z czego 30 tys. euro pochodzi od miasta.
SOFA zapewnia dziesięciu wyselekcjonowanym agentom filmowym intensywne warsztaty umożliwiające rozwinięcie ich projektów. Opiekunami warsztatów będą międzynarodowi eksperci, wśród nich m.in.: Claudia Dillmann (Niemiecki Instytut Filmowy), Marion Doering (Europejska Akademia Filmowa), Tudor Giurgiu (Transilvania Film Festival), Renate Rose (European Film Promotion), Katriel Schory (Israel Film Fund) i Ewa Puszczyńska (Opus Film).
Nikolaj Nikitin dyrektor i pomysłodawca projektu tłumaczył, że SOFA ma wspierać organizatorów festiwali, kuratorów, dystrybutorów oraz innych profesjonalistów, zajmujących się animacją i rozwojem kultury filmowej w swoich regionach. Eksperci mają im pomagać i doradzać jak przebić się z inicjatywami związanymi z kinematografią.
Projekty które będą realizowane przez uczestników są bardzo zróżnicowane, jak np. muzeum kina w Kijowie, wędrowny festiwal filmowy na polsko-niemieckiej granicy czy niezależne kino studyjne w Tibilisi. "Polska, a w niej Wrocław jako serce i centrum Europy, pomost łączący Zachód ze Wschodem jest więc idealnym miejscem dla naszej inicjatywy" - tłumaczył Nikitin.
Dieter Kosslick dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który określił się jako "ojciec chrzestny" projektu SOFA, mówił jak ważne jest wspieranie lokalnych rynków filmowych, w których kultura filmowa napotyka różne problemy natury finansowej, strukturalnej i społecznej, również poprzez wymianę know-how między uczestnikami i opiekunami SOFY. Na "stworzenie siatki uczestników warsztatów, którzy będą wspierać się wzajemnie przez następne lata" liczy też Izabela Kiszka-Hoflik pełnomocnik Dyrektora ds. Współpracy Międzynarodowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Radosław Drabik dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Nowe Horyzonty tłumaczył: "naszym celem jest opiekować się, rozwijać i przynosić do Wrocławia najlepsze projekty filmowe. Chcemy by Wrocław był najważniejszym miejscem spotkań branży filmowej".
School of Film Agents (SOFA) to projekt Filmplus UG, który jest organizowany we współpracy z miastem Wrocław, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Jest finansowany przez Northern Dimension Partnership on Culture, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, MEDIA Desk Poland i Instytut Goethego w Krakowie. Ponadto warsztaty wspierają: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Goethego w Gruzji, Rumunii i na Węgrzech, Cinema Development Foundation i Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.sofa2013.org
Skomentuj artykuł