Warszawa: Kino made in Russia

Kadr z filmu "Żyć"
wab

Począwszy od 5 listopada, przez 10 kolejnych, festiwalowych dni Warszawa będzie stolicą rosyjskiej kultury. Projekcjom filmowym towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, które są nieodłącznymi elementami struktury Sputnika. Wystawy, debaty, koncerty i spotkania z twórcami są wyśmienitym dopełnieniem programu filmowego.

Wraz z najlepszymi produkcjami rosyjskiej kinematografii organizatorzy zapraszają do Polski ich twórców. Już w tym roku będziemy mieli niesamowitą okazję by osobiście porozmawiać z Aleksiejem Bałabanowem, który polskim kinomanom znany jest przede wszystkim jako reżyser filmów „Brat” oraz „Ładunek 200”. W listopadzie będziemy mieć możliwość poznania innych, równie interesujących dzieł tego reżysera. W ramach retrospektywy jego filmów obejrzymy m.in. „O potworach i ludziach” (1998), „Wojna” (2002) oraz jego najnowszy obraz – „Palacz” (2010).

Przekrojowy obraz reżyserskiej sztuki zaprezentuje również Paweł Łungin, autor „Wyspy” – filmu będącego przeżyciem duchowym. Będziemy mieli okazję porównać „Wesele” rosyjskie z polskim. A to podczas międzynarodowej debaty z udziałem reżyserów – Wojciecha Smarzowskiego i Pawła Łungina. Towarzyszyć im będą krytycy filmowi – Tadeusz Sobolewski (Polska) oraz Wiktor Matizen (Rosja). Będą oni również debatować nad „Ładunkiem 200” i „Domem złym”. Spotkania te ukażą nam podobieństwa i różnice w nurtach i inspiracjach filmowych naszych krajów.

Dużym zainteresowaniem cieszyć się będzie na pewno film „Akt natury”. To pierwszy, pełnometrażowy film w Rosji, nakręcony w całości za pomocą aparatu fotograficznego. Prezentować go będą - reżyserzy Aleksandr Łungin i Siergiej Osipian oraz odtwórczyni głównej roli – Ksenia Kutiepowa, znana nam głównie z roli Natalii w filmie „Podróż ze zwierzętami domowymi” (reż. Wiera Storożewa).

Spośród najnowszych produkcji kina rosyjskiego, selekcjonerzy Festiwalu Sputnik wybrali obrazy biorące udział w konkursie głównym. To sekcja kina ambitnego, artystycznego, nagradzanego na festiwalach rosyjskich i międzynarodowych.

To filmy z ostatnich dwóch lat, wśród których odnajdziemy debiuty oraz dzieła doświadczonych twórców. W tym m.in. film Aleksieja Mizgiriowa („Słowo jak głaz”) – „Bęben bębenek”, będący historią miłosną, w której kłamstwa i żądza zemsty tworzą tło dla uczuć Katii, bibliotekarki mieszkającej w prowincjonalnym miasteczku. Aleksandr Łungin i Siergiej Osipian z filmem „Akt natury” pokazują nam jeden dzień z życia Jurija, mieszkańca Moskwy czerpiącego energię z obcowania z naturą. Czy powróci on do życia w wielkim mieście? W filmie „Półtora pokoju” reżyser Andriej Chrżanowskij przedstawia swoją fantazję na temat powrotu Josifa Brodskiego do Petersburga. Jak mówi reżyser, jest to film na podstawie twórczości Brodskiego, inspirowany jego wierszami, rysunkami, wspomnieniami i prozą. Debiutujący w pełnometrażowym kinie fabularnym Jurij Bykow mówi nam po prostu – „Żyć”. Jego film opowiada o dwóch zupełnie różnych systemach wartości. Są one ujęte metaforycznie poprzez pokazanie przypadkowego spotkania myśliwego i drobnego przestępcy, który ścigany jest przez groźnych złoczyńców. Chcąc nie chcąc – myśliwy staje się zwierzyną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: Kino made in Russia
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.