Weekendowy przegląd filmowy

Kadr z filmu animowanego "Latająca maszyna"
DEON.pl

Największa tegoroczna produkcja animowana w Europie, wspólne dzieło Stevena Spielberga i Petera Jacksona oraz film o przyjaźni i rywalizacji między twórcą psychoanalizy Zygmuntem Freudem, a psychiatrą i psychologiem Karolem Gustawem Jungiem - czyli na co warto pójść do kina.

W "Latającej maszynie" ("The Flying Machine"), zrealizowanej w technologii 3D, supernowoczesną animację połączono ze zdjęciami aktorskimi. Przygodowa opowieść jest podróżą śladami najsłynniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Na akcję filmu składają się dwie historie, a kluczową rolę odgrywa magiczna machina, unosząca bohaterów w podniebną odyseję.

W pierwszej części dwójka dzieci odnajduje niezwykły stary fortepian. Instrument zamienia się w latającą maszynę i zabiera bohaterów w pełną przygód podróż po Europie. W części drugiej londyńska bizneswoman Georgie, jej dzieci oraz pianista Lang Lang zostają wciągnięci do świata animowanego filmu 3D. Czeka ich misja sprowadzenia latającej machiny z powrotem do Polski.

Reżyserami filmu są Martin Clapp (animacja), Geoff Lindsey (część aktorska) i Marek Skrobecki (reżyser kreatywny, scenografia), a producentami - Polska i Chiny, przy współpracy z Wielką Brytanią, Norwegią i Indiami. Producentem głównym jest polska spółka BreakThru Films, założona przez producenta "Piotrusia i wilka", Hugh Welchmana.

W postać Georgie wcieliła się popularna aktorka amerykańska Heather Graham. Na ścieżce dźwiękowej znalazły się utwory Chopina, które specjalnie na potrzeby filmu wykonał wybitny chiński pianista Lang Lang. Jeden z reżyserów, Marek Skrobecki, powiedział o "Latającej maszynie": "fabularnie jest to opowieść o tęsknocie córki za ojcem".

Twórcy zwracają uwagę, że "Latająca maszyna" to "największa tegoroczna produkcja animowana w Europie" i że "tak skomplikowanego obrazu pod względem łączenia technik jeszcze w historii kina nie było".

Zdjęcia powstawały na 20 różnych planach, w 20 scenografiach (m.in. Warszawy, Paryża i Londynu), mieszczących się w wielkim studio w Łodzi. Autorem zdjęć jest Krzysztof Ptak. W sumie w realizację filmu w Polsce, Wielkiej Brytanii, Chinach, Indiach i Norwegii zaangażowało się ok. pół tysiąca osób. Budżet filmu wyniósł 9 mln euro.

"Niebezpieczną metodę", którą prezentowano na tegorocznym festiwalu w Wenecji, wyreżyserował Kanadyjczyk David Cronenberg. Film jest opowieścią o przyjaźni, a jednocześnie rywalizacji - zawodowej i prywatnej - między austriackim twórcą psychoanalizy Zygmuntem Freudem (Mortensen), a psychiatrą i psychologiem szwajcarskim, Karolem Gustawem Jungiem (Fassbender).

Obu uczonych fascynuje ta sama kobieta, piękna pacjentka kliniki psychiatrycznej Sabina Spielrein (w jej roli Keira Knightley). Jung staje dzięki Sabinie u progu odkrycia całkowicie nowatorskiej i niezwykle kontrowersyjnej metody leczenia ludzi chorych psychicznie. Dzięki niej będzie mógł poznawać głęboko skrywane i nigdy nie wypowiedziane sekrety.

"Niebezpieczna metoda" ("A Dangerous Method") to wspólna produkcja Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Autorem muzyki jest kanadyjski kompozytor Howard Shore, zdobywca trzech Oscarów (za muzykę do ekranizacji "Władcy Pierścieni").

"Przygody Tintina" ("The Adventures of Tintin: The Secret of The Unicorn", produkcja: USA/Nowa Zelandia) to również animacja w technice 3D. Scenariusz filmu powstał na podstawie serii popularnych komiksów autorstwa belgijskiego rysownika Herge’a, których bohaterem jest młody reporter i podróżnik, Tintin.

W opowieści filmowej Tintin - któremu w podróżach towarzyszy jego wierny pies - dowiaduje się o istnieniu statku skrywającego niezwykłą tajemnicę. Zafascynowany starożytną zagadką Tintin próbuje znaleźć klucz do jej rozwikłania. Na jego drodze staje czarny charakter Ivan Ivanovitch Sakharine, przekonany, że Tintin wykradł bezcenny skarb związany z osobą pirata zwanego Rackham Czerwony. Z pomocą oddanego psa, a także marudnego Kapitana Haddocka i roztargnionych detektywów Thompsona & Thomsona, dzielny Tintin przemierza połowę świata, aby rozwiązać ekscytującą zagadkę.

Producentem "Przygód Tintina" - pierwszego filmu animowanego w reżyserskim dorobku Stevena Spielberga - jest Nowozelandczyk Peter Jackson, twórca filmowych adaptacji "Władcy Pierścieni".

Nominowana do Oscara Viola Davis w roli Albeen decyduje się ujawnić ciemne sekrety życia czarnoskórej mniejszości. Ze zwierzeń rodzi się przyjaźń. Okazuje się, że przyjaciółki mają sobie dużo do opowiedzenia. Zarówno one, jak i inni mieszkańcy miasteczka są świadkami zmieniających się czasów i obyczajów.

- "Służące" to jeden z najlepszych filmów roku zrobionych według klasycznego wzorca. Nie ma w nim mowy o postmodernistycznej zabawie. Próżno szukać nagłych zwrotów akcji czy skoków adrenaliny. Twórcy postawili na dopracowaną fabułę i jeszcze lepsze kreacje aktorskie. I w ten sposób powstała przepiękna, wzruszająca, niepozbawiona humoru i ciepła opowieść o zwyczajnych ludziach - ocenia Marcin Pietrzyk z filmweb.pl.

Za każdym wielkim mężczyzną stoi wielka kobieta. Tym razem nie chodzi o typowe relacje damsko-męskie a o rodzeństwo Mozartów. Siostra Wolfganga Amadeusza Mozarta  posiada niebanalny talent muzyczny. Dla swojego ojca jest jednak tylko siostrą swojego dużo zdolniejszego brata. A na domiar złego - jest kobietą. XVIII wiek, w którym umiejscowiona jest akcja, nie sprzyja emancypacji. Nannerl, jak zwykło się do niej mówić, próbuje odnaleźć się w czasach, w których przyszło jej żyć, ale patriarchalny układ społeczeństwa i stosunek ojca do jej talentu powoli zabija jej marzenia.

Wątek muzyczny filmu przeplata się z wątkiem miłosnym. Nannerl na swej drodze spotyka następcę francuskiego tronu, Le Dauphina, znanego światu jako Ludwik XV. Problematyczne może wydawać się to, że przyszły król popada w zauroczenie, kiedy Maria Anna przebrana jest za... mężczyznę.

Jak to jest być krewnym genialnego muzyka? W dodatku też mieć talent do komponowania, na domiar złego być kobietą i urodzić się w czasach, gdy widok niewiasty z batutą w ręku mógłby wywołać na widowni zbiorowy atak paniki? Tego dowiecie się z filmu francuskiego reżysera René Féreta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Weekendowy przegląd filmowy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.