Weekendowy przegląd filmowy

Kadr z filmu "Mroczne cienie"
pz

Na co wybrać się do kina w ten weekend? Surrealistyczne dzieło Tima Burtona z Johnnym Deppem w roli głównej? A może niemiecki eko thriller? Jest też ciekawy film-spowiedź Romana Polańskiego i jeszcze "Raid" - okrzyknięty najlepszym filmem akcji dekady.

Duński dziennikarz i satyryk Mads Brügger ("Idioci w Korei") tym razem wyrusza w podróż do serca Afryki, aby pokazać przerażające oblicze głębokiej korupcji, jaka istnieje w tej części świata. Udaje przedziwnego, enigmatycznego i zdeprawowanego dyplomatę z Zachodu, który wygląda jak Henry Stanley i Karl Lagerfeld w jednym.

Niedawno kupił na czarnym rynku paszport dyplomatyczny i został konsulem Liberii w Republice Środkowoafrykańskiej. Z cygarem w ręku i lśniącymi skórzanymi butami, gra prężnie działającego, bogatego biznesmena, który przyjeżdża do środkowej Afryki, aby robić interesy.

DEON.PL POLECA

"Ambasador" to historia o tym, co, jak i gdzie można kupić za pieniądze. I nie chodzi tutaj tylko o drogocenne diamenty, które są celem Brüggera, ale przede wszystkim o wielkie możliwości jakie otwierają się przed zwykłym, szarym człowiekiem wyposażonym w odpowiednie dokumenty.

Jest rok 2016. Świat, który dotąd znaliśmy, przestał istnieć. Temperatura na Ziemi wzrosła o 10 stopni Celsjusza, a słońce - dawniej źródło życia, obróciło Ziemię w jałową pustynię. Maria wraz z młodszą siostrą - Leonie, chłopakiem - Filipem oraz napotkanym po drodze tajemniczym Tomem jadą w góry w poszukiwaniu upragnionego deszczu. Gdy na swej drodze napotkają powalony słup elektryczny, rozpoczynie się śmiertelna walka o przetrwanie...

"Hell" to pełen napięcia eko thriller, którego producentem jest Roland Emmerich - twórca takich superprodukcji, jak "Dzień niepodległości" czy "2012".

Za pomocą znakomitej ścieżki dźwiękowej, przypominającej najlepsze dokonania Depeche Mode, młody reżyser stworzył na ekranie w pełni realistyczną wizję spalonego słońcem świata, w którym nie można nikomu zaufać, a strach wprost czuje się w powietrzu.

"Hell" nie zostanie zapamiętany jako produkcja wszech czasów, ale w trakcie trwania seansu jest na tyle dobry, by oglądało się go z przyjemnością.

Mroczne cienie

W 1752 roku rodzina Collinsonów wraz z synkiem Barnabasem wsiada na pokład statku, który płynie do Ameryki. Mają nadzieję, że tam rozpoczną życie na nowo i fatum, które krąży nad nimi po prostu zniknie.

Mija 20 lat. Dorosły już Barnabas (Johnny Depp) ma wszystko, czego mógłby zapragnąć. Jest bogaty i potężny. Jedyną jego wadą jest słabość do kobiet. Wszystko jednak zmienia się, kiedy bohater łamie serce pięknej Angelique Brouchard (Eva Green), która z nienawiści zamienia go w wampira, a potem zabija. Mijają lata.

Po niespełna dwóch stuleciach Barnabas znów powraca na ziemię i wtedy dopiero zaczyna na nowo poznawać świat, który wygląda zupełnie inaczej niż za czasów jego młodości.

"Mroczne cienie" fanów twórcy filmów takich jak "Charlie i fabryka czekolady" oraz "Gnijąca Panna Młoda", niczym nie zaskoczą: to barwne, surrealistyczne widowisko, utrzymane na granicy groteski i horroru.

Anna, samotna matka ośmioletniego Andersa, przeprowadza się do nowego mieszkania w wielkim budynku. Oboje objęci są programem ochrony świadków i ich nowy adres objęty jest tajemnicą. Kobieta ma nadzieję, że tu nie trafi ojciec chłopca, który swoim brutalnym zachowaniem wielokrotnie udowadniał, że jest zagrożeniem dla niej i ich dziecka.

Nowe miejsce wzmaga jednak niepokój Anny, więc żeby sobie z nim jakoś radzić kupuje elektryczną nianię. Pewnego razu, nasłuchując czy z synem wszystko w porządku, kobieta słyszy w urządzeniu niepokojące głosy. Głosy mordowanego innego dziecka...

"Babycall" to mroczny psychologiczny thriller z Noomi Rapace, znaną z ekranizacji trylogii "Millennium", w roli głównej. Aktorka otrzymała za ten występ nagrodę za najlepszą rolę na Festiwalu Filmowym w Rzymie.

"Roman Polański: moje życie" to osobista filmowa opowieść wybitnego reżysera o nim samym i jego niesamowitym życiu. Po raz pierwszy Polański rozlicza się z przeszłości w tak szczery i bezkompromisowy sposób.

Jest to wyjątkowy film, spowiedź artysty, człowieka wrażliwego i pełnego skrajnych często emocji, które nagromadziły się podczas barwnego i złożonego życia. Polański, przebywając w areszcie domowym w Szwajcarii, zaprosił do domu w Gstaad swojego przyjaciela.

Ich wielogodzinne rozmowy to próba odbudowania pewnego świata, przywołania wspomnień, zdarzeń, bolesnych, trudnych przeżyć. W ten sposób powstał niezwykły filmowy portret, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Reżyser wraca w nim do miejsc, ludzi i uczuć, których już nie ma, a które złożyły się na to kim jest i gdzie jest dziś: przywołuje czas wojny, kreśli obraz rodziców, opowiada o tragicznych wydarzeniach w USA, pracy za granicą i kobietach swojego życia. Mówi w nim o rzeczach, o których mało kto odważyłby się powiedzieć przed kamerą i robi to w sposób niezwykle poruszający i wzruszający.

Elitarna jednostka SWAT wkracza do siedziby kartelu narkotykowego. Komandosi nie wiedzą, że wieżowiec zamieniono w twierdzę pełną bezwzględnych, brutalnych i świetnie przygotowanych do ataku przestępców. Oddział wpada w pułapkę. Jedyną szansą na ucieczkę jest przedarcie się przez trzydzieści pięter wieżowca.

Ostatnia propozycja w tym tygodniu, to doskonałe kino akcji. Film Garetha Evansa zebrał bardzo pochlebne recenzje. Został nawet okrzyknięty najlepszym filmem akcji dekady, a w Boston Globe napisano, że jest to pierwszy prawdziwy film w tej kategorii od czasów "Szklanej pułapki". Czy kogoś jeszcze trzeba zachęcać?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Weekendowy przegląd filmowy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.