Weekendowy przegląd filmowy

Kadr z filmu "Bella"
psd

Ciepłe i gorzkie historie o miłości, przygody szkolnego cwaniaczka i ostre kino gangsterskie. Dla fanów mocnych wrażeń też się coś znajdzie. Oto nadchodzące kinowe premiery.

Bella

DEON.PL POLECA

"Bella“ to opowieść o jednym, niezwykłym dniu w Nowym Jorku. Nina dowiaduje się, że jest w nieplanowanej ciąży i zamierza tę ciążę usunąć. Za trzecie spóźnienie do pracy zostaje zwolniona. Jest bez pieniędzy, bez pracy i bez mężczyzny – ojca dziecka. W tej samej restauracji pracuje Jose – kiedyś międzynarodowej sławy gwiazdor piłki nożnej, który po spowodowaniu wypadku, w którym zginęła mała dziewczynka, i wyjściu z więzienia jest teraz kucharzem w meksykańskiej restauracji swojego brata. Jose wycofał się z aktywnego życia, lecz w Ninie, młodej kelnerce odnajduje coś niezwykłego i dla niej się otwiera. W ciągu jednego dnia Jose nie tylko stawia czoła własnej przeszłości, lecz także pokazuje Ninie jak uleczająca moc rodziny może jej pomóc spojrzeć z optymizmem w przyszłość.

Debiut Alejandro Gomeza Monteverde’a zdobył nagrodę publiczności na MFF w Toronto, a odtwórca głównej roli, Eduardo Verestegui, otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Rzymie. „Bella” to ciepła opowieść dla tych, którzy wierzą, że na świecie jest dużo dobra i nie warto z niego rezygnować.

Dzienniczek cwaniaczka

Wyreżyserowana przez Thora Freudenthala (”Hotel dla psów”) ekranizacja serii bestsellerowych, wydanych także w Polsce, książek dla dzieci Jeffa Kinneya o niesamowitych perypetiach obdarzonego oryginalnym poczuciem humoru nastolatka, który zmagania ze światem opisuje w swoim dzienniku. W rolach głównych: Zachary Gordon (”Cztery gwiazdki”, ”Skarb narodów: Księga tajemnic”) i Steve Zahn (”Sahara”, ”Hamlet”).

Amerykańska middle school, o czym mogliśmy się wielokrotnie przekonać, to miejsce przerażające, w którym toczy się nieustanna walka o przetrwanie, a słabsze „osobniki” są pod nieustannym ostrzałem. Przygodny Grega i jego przyjaciela, okrąglutkiego i obciachowego Rowley’a, ogląda się jednak nader przyjemnie. Kolejne podejmowane przez nich próby dostosowania się do życia w szkole są pełne humoru i niespodziewanych zwrotów akcji.

Schronienie

,,Schronienie" jest prostą opowieścią o Luisie i Mousse, parze młodych, wykształconych ludzi uzależnionych od narkotyków. Kiedy Louis nagle umiera z powodu przedawkowania, Mousse odkrywa, że jest w ciąży. Odtrącona przez najbliższych, zagubiona i samotna kobieta szuka sensu życia i schronienia przed światem, w opuszczonym, wiejskim domu na malowniczym wybrzeżu.

Najnowszy film Françoisa Ozona subtelnie ukazuje skomplikowany proces samoakceptacji i dochodzenia do równowagi. Podobnie jak w innych filmach Ozona, w ,,Schronieniu" dużo jest niedomówień i subtelności. Na uwagę zasługuje rola Isabelle Carre, która przekonująco zagrała główną bohaterkę.

Anioł nad morzem

Louis to szczęśliwy, beztroski dwunastolatek, mieszkający z rodziną w przepięknej willi nad morzem, na południu Maroka. Kocha swoich bliskich: brata, matkę i ojca. Uwielbia grać w piłkę z chłopakami z sąsiedztwa, spędzać czas nad morzem, śmiać się i uczyć. Pewnego dnia jego ojciec, cierpiący na depresję, wyjawia mu sekret, który już na zawsze zmieni bieg jego życia. Od tej pory nie spuści ojca z oka, będzie jego aniołem. Aniołem stróżem bez skrzydeł.

Film Frederica Dumonta, nagrodzony w ubiegłym roku na festiwalu w Karlowych Warach, to w istocie bardzo kameralna opowieść o związku, jaki powstał między ojcem, który chce popełnić samobójstwo, a synem, który zamierza go ze wszystkich sił chronić. Opowieść w gruncie rzeczy niedopowiedziana, fragmentaryczna i zagadkowa, pokazana za pomocą długich, pozbawionych narracji obrazów.

Królestwo zwierząt

Sprawca napadu Pope Cody ukrywa się, uciekając przed grupą sprzedajnych detektywów. Jego wspólnik i najlepszy przyjaciel Barry "Baz" Brown, chce skończyć z kryminalnym życiem widząc, że dni dawnej gangsterki już minęły. Młodszy brat Pope'a, uzależniony od prędkości, wybuchowy Craig Cody, zarabia na handlu nielegalnymi substancjami - w branży, która dla współczesnego świata przestępczego jest żyłą złota. Tymczasem najmłodszy z braci Cody - Darren - naiwnie szuka drogi w świecie zbrodni - jedynym świecie, jaki zna jego rodzina.

Kino gangsterskie pełną gębą, mimo że próżno w nim szukać efektownych pościgów, widowiskowych napadów i gradu kul. Jest za to chłodny obraz gangu-rodziny. Bezlitosne kino, pełne darwinizmu społecznego, w którym wygrywa ten, kto potrafi się szybciej i lepiej przystosować.

Piąty wymiar

Wyruszając wraz z grupą przyjaciół w rejs jachtem, Jess nie może wyzbyć się, prześladującego ją, poczucia zagrożenia. Jej podejrzenia wkrótce się potwierdzają. Nagły sztorm zmusza załogę jachtu do wejścia na pokład tajemniczego statku pasażerskiego. Okręt wydaje się opustoszały, a wskazówki zegara pokładowego pozostają nieruchome. Wkrótce pechowi żeglarze przekonają się, że spokój, panujący na statku, to cisza przed burzą, zapowiadająca atak siły, która nie spocznie, póki ich nie wyeliminuje. Desperacko walcząca o przetrwanie, Jess z przerażeniem odkrywa, że to ona posiada klucz do rozwiązania zagadki.

"Piąty wymiar" zaczyna się tak jak rasowy horror, lub psychothriller. Mamy grupę ludzi, przerażające miejsce i makabryczną zagadkę. A misternie budowane przez reżysera napięcie rośnie i wciska w fotel… do połowy filmu. Później akcja się komplikuje, pojawiają się dziury w fabule i wrażenia z pierwszej połowy seansu nieodwracalnie mijają.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Weekendowy przegląd filmowy
Komentarze (3)
M
mamatrzy
10 grudnia 2010, 15:22
Moja buźka ma rżowego motylka i kuferk i musi zakwitnąć.Może Bellę da się wcisną do TVP ?
M
mamadwa
10 grudnia 2010, 15:20
Swoją drogą,jakim prawem sądy nakazują leczenie,jednocześnie aprobują zabijanie strarców i dzieci. Wielka ta Litera Prawa... Prawo jest najważniejsze, mądre i dobre prawo.
M
mama
10 grudnia 2010, 15:17
Nawet Anioły zasługują na wolne.