Weekendowy przegląd kinowy

(fot. sxc.hul)
Pawel Król

Zdobywca Złotej Plamy

Na rok przed I wojną światową seria niewyjaśnionych wydarzeń zakłóca spokojne życie na jednej z niemieckich wsi. Jadący konno lekarz potyka się o rozpiętą w poprzek drogi linę, pobliska stodoła staje w płomieniach, dwójka dzieci zostaje uprowadzona i poddana torturom. Wszystko wskazuje na wykonywanie przez kogoś rytualnych kar. Nauczyciel miejscowej szkoły obserwuje rozwój wydarzeń, aby wkrótce poznać przerażającą prawdę.

"Biała wstążka" to poruszająca opowieść o korzeniach faszyzmu, który rodzi się w protestanckiej wiosce na północy Niemiec. Zdaniem krytyków film zasłużenie został lauretem tegorocznego festiwalu w Cannes. Warto dodać, że była to już druga Złota Palma dla Michaela Haneke. Pierwszą zdobył w 2001 roku za głośną "Pianistkę".

Dickens w wersji Disney'a

Londyn, lata czterdzieste XIX wieku. Stary, skąpy, oschły i źle nastawiony do ludzi kupiec Ebenezer Scrooge dzień Wigilii Bożego Narodzenia spędza w swym sklepie. Oddaje się ulubionemu zajęciu – podliczaniu zysków. Niespodziewanie odwiedza go duch byłego wspólnika, Marleya. Zjawa przestrzega go przed kontynuowaniem skrajnie egoistycznego stylu życia. Zapowiada także przybycie trzech kolejnych duchów, które pomogą Scrooge’owi zrozumieć prawdziwy sens ludzkiej egzystencji.

Film nakręcony w technologii 3D wyreżyserował gigant Robert Zemeckis ("Forrest Gump", Powrót do przyszłości", "Ekspres polarny"), a wystąpili w nim m. in. Jim Carrey (w czterech rolach), Gary Oldman i Colin Firth. Mimo wielkich nazwisk film nie zebrał pochlebnych recenzji. Krytycy wytykają "Opowieści wigilijnej" plastikową animację i wiejącą z ekranu nudę. Co więcej, zwracają uwagę na fakt, że film ma mroczny klimat i może być nieodpowiedni dla małych dzieci. Ale czy dla miłośników Dickensa i wielbicieli talentu Zemeckisa i Carreya może to być przeszkodą? Wątpliwe. W końcu zbliżają się święta.

Prowokacyjny paradokument

"Yes-Meni naprawiają świat" to fabularyzowany film dokumentalny w stylu Michaela Moore'a. Celem działań prowadzonych przez dwóch alterglobalistów: Andy’ego Bichlbauma i Mike’a Bonanna jest ukazanie, że wielkie koncerny nie liczą się z ludźmi i za nic mają ofiary swoich działań. Duet wygłasza na przykład prowokacyjne przemówienie na konferencji firm naftowych, oferując nowy produkt – paliwo z… ludzkiego mięsa. Jako rzekomi przedstawiciele rządu USA, Yes-Meni obiecują oszukanym przez deweloperów mieszkańcom Nowego Orleanu uczciwe inwestycje. Zdemaskowani – wykorzystują zainteresowanie mediów do swoich celów. „Dokąd chciwość zaprowadzi ludzi?” – pytają.

Następca "Blair Witch Project"?

Film nakręcony za niespełna 11 tysięcy dolarów porównywany jest do głośnego "Blair Witch Project". Film izraelskiego reżysera Orena Pela okazał się hitem na tegorocznym festiwalu Sundace i cieszył się wielką popularnością w Stanach Zjednoczonych w czasie Halloween.

Saga "Zmierzch": Księżyc w nowiu

Ekranizacja drugiej części bestsellerowej sagi "Zmierzch" Stephani Meyer, czyli ciąg dalszy perypetii Belli Swan ( w tej roli Kristen Stewart) i wampira Edwarda Cullena (Robert Pattison).

Poprzednia część film zarobiła na całym świecie ponad 389 milionów dolarów. Książki, na podstawie których kręcone są kolejne części sprzedały się w nakładzie ponad 70 milionów egzemplarzy. Nietrudno więc stwierdzić, że i tym razem do kin wybiorą się tłumy nastolatków zafascynowanych sagą. Naprawdę nie zdradzimy tajemnicy, jeśli dodamy, że w tej części oprócz wampirów pojawiają się wilkołaki.

"Zaklęci w czasie"

Historia mężczyzny, który potrafi przenosić się w czasie dzięki nadprzyrodzonym umiejętnościom. Wszystko po to, by pojawiać się w różnych momentach życia swojej ukochanej.

"Zaklęci w czasie" to dramat z elementami since fiction. Reżyserem obrazu jest Robert Schwentke, który na swoim koncie ma "Plan lotu" z kapitalną rolą Jode Foster. W głównych rolach występują Eric Bana i Rachel McAdams. Film oparty jest na bestsellerowej powieści Audrey Niffenegge.

"Papierowy żołnierz"

Opowieść o kilku tygodniach życia i pracy doktora Daniła Pokrowskiego, pracownika Bajkonuru, który uczestniczy w programie przygotowawczym dla przyszłych kosmonautów. Danił rozdarty jest między Moskwą a Bajkonurem, między żoną, piękną i wytworną Niną, a prostą i mało atrakcyjną kazachską kochanką Wierą. Nie potrafi wybrać, na którym życiu, ani na której kobiecie naprawdę mu zależy. Zadręcza się również losem swoich podopiecznych. Ma świadomość, że za którymś razem, w imię wyższych racji, jego mocodawcy zaryzykują, a część odpowiedzialności za nieuniknioną śmierć pilota spadnie na niego.

"Papierowy żołnierz" to uhonorowany wieloma nagrodami rosyjski melodramat. Reżyser Aleksiej German-młodszy otrzymał za niego nagrodę Srebrnego Lwa dla najlepszego reżysera na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Weekendowy przegląd kinowy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.