Wkrótce otwarcie Łódzkiego Centrum Komiksu
Galeria, w której prezentowane będą prace twórców komiksów, satyryków i ilustratorów, czytelnia z bogatym zbiorem komiksów, a także księgarnia znajdą się w Łódzkim Centrum Komiksu, które za tydzień oficjalnie otwarte zostanie w Łodzi.
Łódzkie Centrum Komiksu (ŁCK) mieści się w kamienicy przy reprezentacyjnej ulicy miasta - Piotrkowskiej. Powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Twórców "Contur", które od ponad 20 lat organizuje Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier oraz Domu Literatury.
Jak podkreśla Katarzyna Tośta z ŁCK, placówka jest jedyną tego rodzaju w Polsce, a jej zróżnicowany program działalności adresowany jest do miłośników komiksów, literatury oraz sztuk wizualnych. W uroczystym otwarciu, które zaplanowano na 11 czerwca weźmie udział premier Walonii i Federacji Walonia-Bruksela, Rudy Demotte i przedstawiciele władz Łodzi.
W komiksowej placówce znajduje się galeria, w której obecnie prezentowana jest wystawa dokumentującą historię Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier oraz działalność Stowarzyszenia Twórców "Contur". Dalsze plany wystawiennicze obejmują ekspozycje krajowych i zagranicznych twórców komiksów, satyryków i ilustratorów.
W ŁCK działać będzie czytelnia z bogatym księgozbiorem budowanym dzięki wsparciu Egmont Polska, które przekazało placówce setki albumów, zbieranych przez kilkanaście lat funkcjonowania wydawnictwa w Polsce, a także księgarnia z działem antykwarycznym.
Centrum organizować będzie spotkania z twórcami i badaczami komiksu, premiery albumów i panele dyskusyjne. Nie zabraknie też warsztatów dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych amatorów i profesjonalnych artystów. - Zajęcia będą prowadzili zawodowi rysownicy, graficy i scenarzyści, zarówno łodzianie, jak i zaproszeni artyści z kraju i zagranicy. Warsztaty będą nie tylko uczyć technik plastycznych, ale także umiejętności posługiwania się językiem komiksu - przekonuje Tośta.
Łódzkie Centrum Komiksu ma także wspierać młodych artystów zajmujących się tworzeniem komiksów, ilustracji, gier komputerowych czy grafiki komputerowej.
- Planujemy stworzyć miejsce, w którym wielu młodych łodzian będzie mogło rozwinąć talenty i nabyć nowe umiejętności - dodała. W placówce działać też będzie biuro organizacyjne Festiwalu Komiksu, które zajmować się ma również przeprowadzaniem międzynarodowych warsztatów "City Stories", wystaw w kraju i zagranicą, czy Europejską Nagrodą Komiksową, której łodzianie są pomysłodawcami.
Centrum gromadzić będzie też albumy, plansze, ilustracje, szkice i obrazy oraz pamiątki związane z twórcami komiksu, satyrykami i ilustratorami, a także zajmować się ma badaniem spuścizny polskiej twórczości sekwencyjnej i narracyjnej.
ŁCK działać będzie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, delegaturą Rządu Walonia-Bruksela i Urzędem Miasta Łodzi.
Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi uważany jest za największą imprezę komiksową w tej części Europy. Od 22 lat przyciąga do Łodzi twórców historyjek z dymkiem, a przede wszystkim miłośników komiksu. Rokrocznie w programie imprezy znajdują się wystawy, spotkania z artystami, warsztaty dla twórców i publiczności, koncerty i imprezy dla dzieci. Tradycyjnie podczas festiwalu rozstrzygnięty zostaje konkurs na krótką formę komiksową. Od kilku lat integralną częścią festiwalu jest strefa gier komputerowych czy konsolowych.
Jak przyznała Tośta, dobiegają końca rozmowy w sprawie nowej lokalizacji festiwalu, który w tym roku najprawdopodobniej odbędzie się w zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1 w dniach 4-6 października.
Skomentuj artykuł