Fotografie dzikiej przyrody z całego świata

Zobacz galerię
PAP / drr

86 fotografii dzikiej przyrody wybranych spośród 31 tys. prac 3 tys. autorów z 83 krajów świata można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2010, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

- Konkurs odbywa się od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody - mówi kuratorka wystawy Krystyna Milewska.

Efektem konkursu jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i także po raz dziewiąty w Polsce.

Na tegoroczną edycję składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach (w tym po raz pierwszy w kategorii Fotoreportaż) oraz w 2 nagrodach specjalnych.

Milewska powiedziała, że w tym roku na wystawie znalazło się bardzo dużo fotografii ptaków oraz zdjęcia czarno-białe. Są wśród nich zdjęcia polskich fotografów: Tomasza Raczyńskiego i Michała Budzyńskiego.

- Zdjęcia te są zastanawiające. Sprawiają, że oglądający zatrzymuje się przy nich, patrzy na często zwykłe sytuacje z otaczającego nas świata przyrody, uchwycone w jednym, niezwykle ciekawym i pięknym momencie - mówi Milewska.

Jako przykłady podała m.in. zdjęcie Polaka Tomasza Raczyńskiego, pt. ”Szaleńczy połów”, na którym mewy walczą o rybę, a przy bliższym przyjrzeniu się zdjęciu widać w kroplach wody odbicie drapieżnego ptaka, który też czyha na swoją zdobycz.

- Niesamowite wrażenie robi zdjęcie ucztującego lwa, a fotografia maleńkiego ptaszka siedzącego na kwiatku – wzrusza i wzbudza szacunek dla piękna najmniejszego szczegółu przyrody - mówi kuratorka.

Dodała, że ekspozycja ma również zadanie edukacyjne. Pod każdym zdjęciem umieszczone są podpisy informujące jakim sprzętem, gdzie i w jakich okolicznościach powstało zdjęcie. - Niektórzy fotograficy czekali na to jedno, najdoskonalsze ujęcie przez wiele miesięcy - dodaje.

Wystawa w 2011 r. trafi do 12 miast. Gościła już w Bielsku-Białej i Szklarskiej Porębie, a następnie zobaczyć ją będzie można w Koszalinie, Sopocie, Bydgoszczy, Białowieży, Zakopanem, Warszawie, Wrocławiu i Wschowie.

Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Fotografie dzikiej przyrody można oglądać od piątku w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Fotografie dzikiej przyrody z całego świata
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.