Święta lubią symbolikę. Tradycje wieczerzy wigilijnej
Wigilia Bożego Narodzenia to jedno z najbardziej symbolicznych i rodzinnych świąt, pełne tradycji głęboko zakorzenionych w kulturze i wierzeniach chrześcijańskich. Przełamywanie się opłatkiem, pierwsza gwiazdka, 12 potraw, sianko pod obrusem i dodatkowe nakrycie dla gościa - wszystkie te elementy budują niezwykły klimat tego wieczoru.
Narodziny tradycji w Betlejem
Pierwsze obchody Bożego Narodzenia miały miejsce w Betlejem w IV wieku, a datę święta wyznaczono na 25 grudnia, symbolizującą narodziny Zbawiciela - Światłości świata - w najciemniejszą noc roku. Wigilia nawiązuje do tej symboliki poprzez zwyczaj rozpoczynania wieczerzy wraz z ukazaniem się pierwszej gwiazdki, przypominającej gwiazdę betlejemską, która prowadziła Trzech Mędrców do groty narodzenia.
Chrześcijaństwo i tradycje ludowe
Wigilia łączy tradycje chrześcijańskie z dawnymi obrzędami agrarnymi i noworocznymi. Choinka, która trafiła do Polski w XIX wieku, symbolizuje rajskie drzewo, a sianko pod obrusem przypomina o żłóbku w grocie betlejemskiej. Dodatkowe nakrycie nawiązuje do dawnych wierzeń o duszach zmarłych, dziś symbolizuje otwartość na niespodziewanego gościa.
Wigilijne potrawy
Tradycyjna wieczerza wigilijna jest postna, a ilość potraw bywała różna w zależności od zamożności rodziny - od 7 do 12, symbolizując liczbę Apostołów lub miesięcy w roku. Na stole pojawiają się ryby, pierogi, kapusta z grochem, barszcz czerwony z uszkami, a na deser kutia lub kompot z suszu. Produkty takie jak mak, kasza czy pszenica miały zapewnić dostatek i urodzaj w nadchodzącym roku.
Dzielenie się opłatkiem
Dzielenie się opłatkiem to unikalna tradycja Europy Środkowo-Wschodniej, symbolizująca pojednanie i miłość. Opłatek nawiązuje do Eucharystii i pierwszych wieków chrześcijaństwa, gdy błogosławiony chleb przynoszono do domów. W niektórych regionach zwyczaj ten obejmuje także dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami domowymi.
Modlitwa i Pismo Święte
Kolacja wigilijna rozpoczyna się od przeczytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Wspólna lub indywidualna modlitwa w ciszy pomaga w refleksji nad mijającym rokiem i buduje rodzinne więzi. Przełamanie opłatkiem sprzyja przebaczeniu i wspominaniu nieobecnych bliskich.
Wigilijne czuwanie
Słowo „wigilia” oznacza czuwanie. Po wieczerzy często śpiewa się kolędy, a wieczór kończy Pasterka - Msza Święta o północy, będąca dopełnieniem świętowania Bożego Narodzenia.
Źródło: KAI / jh
Skomentuj artykuł