Galeria Bezdomna w Londynie
Budynek dawnego kościoła, na dziesięć dni zmienia się w kolejną tymczasową siedzibę Galerii Bezdomnej. To wyjątkowy projekt, w którym każdy może wziąć udział i pokazać swoje prace - profesjonaliści, jak i początkujący fotografowie, studenci i amatorzy.
Galeria Bezdomna, począwszy od swego debiutu w Warszawie w 2002 roku, zorganizowana została ponad 80 razy na całym świecie - w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Australii, Algierii. Obecnie gości w Londynie.
Idea galerii narodziła się w głowach dwóch znanych polskich fotografów - Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika. Bezdomna - bo nie ma stałego miejsca, pojawia się na chwilę i znika, by ponownie otworzyć swoje podwoje w zupełnie innym miejscu. Zjawia się tam, gdzie tylko znajdzie się wolne miejsce gotowe na jakiś czas przygarnąć fotografię.
Pomysł na zorganizowanie wystawy jest bardzo prosty. Potrzebne jest tylko jakieś wolne miejsce, np. opuszczona fabryka, pomieszczenie przed remontem lub przed oddaniem do użytku i wszelkie inne pustostany. W wyznaczonym dniu rozpoczęcia wystawy wszyscy autorzy przychodzą ze zdjęciami i sprzętem służącym do ich powieszenia, cokolwiek by to było: młotek i gwoździe, taśma dwustronna, sznurki, linki itd. Mile widziane są wszelkie niekonwencjonalne sposoby ekspozycji - na pierwszej wystawie w Warszawie zdjęcia zawisły na drabinie, stalowych stelażach, kafelkach w toalecie, balustradzie na schodach, leżały na podłodze w skrzynce po ziemniakach.
Specyfiką Galerii Bezdomnej jest brak wstępnych eliminacji. Każdy może pokazać swoje prace - profesjonaliści jak i początkujący fotografowie, studenci i amatorzy. Organizatorzy nie narzucają nikomu tematyki, techniki, formatu i ilości pokazywanych fotografii. Zdjęcia mogą być oprawione w pozłacane ramy, jak i zaprezentowane w formie wydrukowanych odbitek przyklejonych do ściany.
Galeria Dilston Grove mieści się w byłym kościele misyjnym (Clark College Mission Church). Kościół, zaprojektowany przez Sir Johna Simpsona i Maxwella Ayrton, wzniesiony został w 1911 roku. Jest to jeden z pierwszych przykładów architektury sakralnej zbudowanej wyłącznie z cementu.
Terminy:
* piątek, 12 listopada, godz. 9:00-16:00 - wieszanie prac;
* sobota, 13 listopada, godz. 9:00-12:00 - wieszanie prac; godz. 15:00-18:00 - wernisaż połączony z koncertem jazzowym Maurizia Minardiego i Macieja Koniecznego;
* 14-21 listopada, godz. 10:00-16:00 - wystawa otwarta dla publiczności.
Projekt organizowany przez organizację artystyczną Deconstruction Project we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie.
Wystawa Galerii Bezdomnej jest częścią Festiwalu Fotografii "Photomonth - East London Photography Festival 2010".
Skomentuj artykuł