Izraelski pisarz Amos Oz z wizytą w Polsce
Izraelski pisarz, eseista i publicysta Amos Oz przyjedzie z wizytą do Polski. 18 października o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie spotka się ze swoimi czytelnikami. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Gazety Wyborczej Paweł Smoleński.
Amos Oz urodził się 4 maja 1939 roku w Jerozolimie jako Amos Klausner. Jest izraelskim pisarzem, eseistą i publicystą piszącym w języku hebrajskim, uważanym za najwybitniejszego żyjącego pisarza izraelskiego. Jest współzałożycielem organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz). Pracuje również jako wykładowca literatury na Uniwersytecie im. Ben-Guriona w Beer Szewi.
Rodzice Amosa Oza, Arie Klausner i Fania Mussman, wyemigrowali z Odessy i Równego do Palestyny w latach trzydziestych i osiedlili się w Jerozolimie. Amos Oz w wieku 15 lat wyjechał z rodzinnej Jerozolimy i osiedlił się w kibucu Hulda, gdzie pracował i ukończył szkołę średnią. Następnie rada kibucu wysłała go do Jerozolimy, żeby pełnił funkcję instruktora młodzieży, a potem odbył służbę wojskową i zaczął publikować swe pierwsze opowiadania. Po studiach filozoficzno-literackich na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie powrócił do kibucu, gdzie przez ponad dwadzieścia lat uczył, pracował w polu przy zbiorach bawełny i pisał. Wszystkie honoraria za prace literackie przekazywał społeczności kibucu. Brał udział w walkach na froncie synajskim i na Wzgórzach Golan. W latach 1969-1970 przebywał w Oksfordzie, a w 1984-1985 w Ameryce. W 1986 roku opuścił kibuc i osiedlił się w Arad.
Amos Oz jest profesorem literatury hebrajskiej uniwersytetu w Beer Szewi i działaczem ruchu Pokój Teraz. Publikował wiele artykułów i esejów dotyczących konfliktu arabsko-izraelskiego, wzywając do kompromisu między Izraelem a Palestyńczykami. Debiutował tomem opowiadań "Tam, gdzie wyją szakale" w roku 1965. W Polsce m.in. wydano jego powieści "Mój Michał", "Czarna skrzynka" (Prix Femina Étranger), "Opowieść o miłości i mroku" (Prix Culture 2004), szkice literackie "Na ziemi Izrael"a oraz eseistykę.
Skomentuj artykuł