Kongres Kultury Polskiej

VI Kongres Kultury Polskiej, Kraków 2009 (fot. kongreskultury.pl)
kawior / kongreskultury.pl

Inicjatorem i Honorowym Patronem Kongresu Kultury Polskiej 2009 jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Partnerami wydarzenia zostali Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezydent Miasta Krakowa. Instytucją odpowiedzialną za organizację Kongresu jest Narodowe Centrum Kultury. Współorganizatorami są: Uniwersytet Jagielloński - będący równocześnie gospodarzem przedsięwzięcia oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

O randze wydarzenia świadczy grono zaproszonych gości, będących znaczącymi przedstawicielami świata kultury i nauki oraz skład Rady Programowej, w której zasiadają: prof. Piotr Sztompka - Przewodniczący, prof. Stanisław Bereś, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, Agnieszka Holland, dr Zina Jarmoszuk, prof. Andrzej, K. Koźmiński, Jerzy Koźmiński, Michał Merczyński, Krzysztof Penderecki, prof. Maria Poprzęcka, Anda Rottenberg, prof. Andrzej Rottermund, Andrzej Wajda, Krzysztof Warlikowski, prof. Antoni Wit, prof. Edmund Wnuk-Lipiński.

Kongres Kultury Polskiej odbywać się będzie w roku wyjątkowym, w którym mija dwadzieścia lat od zapoczątkowania w kraju fundamentalnych zmian ustrojowych, społecznych i cywilizacyjnych oraz pięć lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W przekonaniu inicjatorów i organizatorów zjazdu, jest to odpowiedni moment na dyskusję o miejscu i roli kultury w tym historycznym procesie, na wyznaczenie nowych perspektyw jej rozwoju i określenie najważniejszych czynników determinujących pozycję kultury narodowej w zjednoczonej Europie i zglobalizowanym świecie. Wytyczne Kongresu wyjaśnia jego pomysłodawca Minister Bogdan Zdrojewski:

  - Chcemy dotknąć rzeczywistości, w jakiej działa kultura, przyjrzeć się legislacji, mechanizmom finansowym, kosztom, ocenić wartość infrastruktury, system edukacji, poziom inwestycji. Chcemy także znaleźć praktyczne recepty na choroby i zagrożenia w obszarze kultury.

Tegoroczny Kongres ma na celu podsumowanie zmian oraz debatę nad kondycją i wyzwaniami stojącymi przed kulturą, jak również podjęcie próby zdefiniowania na nowo jej misji.

 - Potrzebna jest dyskusja na temat publicznej misji kultury. Rację mają ci, którzy alarmują, że dzięki Internetowi i telewizji mamy coraz większy dostęp do rozrywki, maleje natomiast dostęp do kultury wysokiej. Będziemy o tym rozmawiać na kongresie. Misja tak, ale też mądre zarządzanie instytucjami kultury i odpowiedzialność z inwestycje – dodaje Minister.

Inicjatorzy Kongresu podkreślają, iż spotkanie ma przynieść nie tylko efekty teoretyczne. Ma stać się swoistą receptą na lepszy byt kultury i związanych z nią działań, jak również zainicjować widoczną zmianę postaw ludzkich, o których wadze wspomina Przewodniczący Rady Programowej prof. Piotr Sztompka:

   - W demokracji ogromnie wiele zależy od poziomu obywateli. Poziomu intelektualnego, wykształcenia, ale także od poziomu duchowego. Dlatego sprawa tego kongresu to jest coś więcej niż tylko sprawa kultury. To jest sprawa przyszłości polskiej demokracji w pełnym sensie tego słowa

W ramach obrad Kongresu Kultury Polskiej przewidziano: 5 sesji plenarnych, 26 sympozjów, odczyty raportów i referatów oraz dyskusje i spotkania. W związku z wydarzeniem opublikowany zostanie Raportu o Stanie Kultury.

W merytorycznej strukturze wydarzenia określone zostały trzy tematy wiodące: Przestrzenie twórczości (koncentrujące się na twórcach i ich działaniach), Instytucje dla kultury (wskazujące obszary i sposoby modernizacji oraz reformowania, a także stanowiące odpowiedź na pojawienie się nowych możliwości i narzędzi w obszarze organizowania życia kulturalnego) oraz Kultura w społeczeństwie (refleksje nad rolą kultury w życiu obywateli).

  Dodatkowo w ramach Kongresu przewidziano różnorodne imprezy towarzyszące takie jak: koncerty, spektakle, wystawy. Polecamy odwiedzenie strony internetowej Kongresu Kultury Polskiej, która w zamyśle twórców ma stać się interaktywną platformą wymiany myśli. W ramach serwisu przewidziano: wielowątkowe forum dyskusyjne e- Kongres, możliwość zamieszczania komentarzy użytkowników, sondy, dostęp do aktualnych informacji, newsletter i wiele innych aktywności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kongres Kultury Polskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.