Krzysztof Wodiczko "Znicz weteranów"

Krzysztof Wodiczko, "War Veteran Vehicle", kadr z filmu, 2009 (fot. materiały prasowe)
wab

Projekcja na Wzgórzu Partyzantów jest pierwszą w Polsce realizacją Krzysztofa Wodiczki, która porusza problem polskich weteranów wojennych z Iraku i Afganistanu oraz ich rodzin, zmagających się z trudnościami powrotu do cywilnego życia.

Krzysztof Wodiczko znany jako autor urządzeń służących komunikacji społecznej (m.in: "Pojazd dla Bezdomnych", "Poliscar", "Laska Tułacza", "Rozbroja") jest twórcą ponad 80 projekcji publicznych realizowanych z użyciem slajdów, następnie wideo, na ważnych budynkach, pomnikach i obiektach publicznych w kilkudziesięciu miastach świata.

Projekcje Wodiczki ożywiają monumenty obrazami i głosami, nadając im nowe funkcje i sugerując nowe interpretacje. Tworzą w przestrzeni publicznej forum dla tych, którzy pozostają na co dzień niewidoczni, i których głos jest niesłyszany. Artysta dzięki swoim projektom pomaga różnym grupom ludzi "wypowiadać się poprzez miasto".
 

Wybór tematyki projekcji jest zawsze pierwszym i strategicznym etapem projektu. Za każdym razem towarzyszy temu rozpoznanie potencjalnego miejsca projekcji - artysta chce zobaczyć miasto takim jakim jego mieszkańcy nie chcą go widzieć. Poznać jego problemy - obszary ukrywane, wstydliwe i pomijane milczeniem. W przypadku Wrocławia taki wstępny rekonesans miał miejsce w styczniu 2009 roku.

Jednakże w tym szczególnym mieście artysta wybrał zagadnienie, które jest równocześnie problemem ponadlokalnym - problem polskich weteranów wojennych z Iraku i Afganistanu oraz ich rodzin. W głównej mierze zdecydowała o tym dramatyczna historia miasta w czasie II wojny światowej i latach powojennych.

Artysta interesuje się problemem weteranów wojen w Iraku i Afganistanie od kilku lat. W 2007 roku zrealizował pierwszy projekt z weteranami amerykańskimi ("War Veteran Vehicle" w Denver), w 2009 roku z angielskimi ("War Veteran Vehicle" w Liverpoolu). W tym kontekście projekt realizowany z weteranami polskimi nabiera przesłania nie tylko ponad lokalnego, ale zadecydowanie bardzie uniwersalnego - ponad narodowego.

Nieprzypadkowe jest także miejsce projekcji. Wzgórze Partyzantów to pozostałość po dawnym Bastionie Sakwowym w systemie miejskich fortyfikacji Wrocławia. W 2. poł. XIX wieku zostało zagospodarowane staraniami Adolfa Leibicha i oddane dla spacerów i rozrywki Wrocławian. Na wzgórzu wznosiła się wieża widokowa, a wśród schodów, tarasów i fontann, funkcjonowały restauracja, kawiarnia i piwiarnia. Pod koniec II wojny światowej (do marca 1945) w podziemiach mieścił się sztab dowodzenia komendanta twierdzy Wrocław. Było to równocześnie jedno z ostatnich miejsc dowództwa niemieckiego miasta w czasie wojny.

Kuratorka: Beata Nowacka-Kardzis.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krzysztof Wodiczko "Znicz weteranów"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.