"Takiego Einsteina czy Mozarta dziś zapewne zdiagnozowano by jako przedstawicieli spektrum autyzmu"

(fot. TED / youtube.com / wikimedia)
TED / kw

- Martwi mnie bardzo, gdzie w przyszłości podzieją się takie osoby, które teraz są dziećmi - mówi kobieta, której autyzm pozwolił... zrewolucjonizować całą gałąź przemysłu w USA.

Posłuchajcie Temple Grandin, profesora zootechniki, autorki bestsellerów i wysokofunkcjonującej osoby z autyzmem (osoby z autyzmem wysokofunkcjonującym w miarę dobrze lub dobrze funkcjonują w społeczeństwie).

- Dręczy mnie kwestia, jak sprawić, by takie dzieciaki wynalazły kiedyś następne rozwiązania energetyczne - mówiła Grandin w czasie swojego przemówienia na konferencji TED, które było poświęcone temu, że osoby z autyzmem myślą w inny sposób, co wcale nie oznacza, że nie są zdolne do robienia bardzo praktycznych rzeczy.

Sama Grandin jest znana z tego, że zrewolucjonizowała przemysł mięsny w USA, doprowadzając do zmian w przeprowadzaniu procesu zabijania zwierząt w rzeźniach - w praktyce coraz mniej zwierząt odczuwa ból, cierpienie i stres bezpośrednio przed zabiciem.

Nowa bohaterka "Ulicy Sezamkowej": ma autyzm i robi rzeczy po swojemu <<

Podobnie, dzięki obserwacjom Grandin znacznie poprawiły się warunki w ubojniach czy stajniach, w których mieszkają zwierzęta.

Jak mówi badaczka: - Autyzm można zrozumieć przez zwierzęta. Powiem o różnych sposobach myślenia. Trzeba zapomnieć o języku werbalnym. Ja myślę obrazami. Nie myślę w języku. Ważną cechą umysłu autystycznego jest zwracanie uwagi na szczegóły.

Jak tłumaczy Grandin, "mózg normalny ignoruje szczegóły": - Kiedy budujemy most, szczegóły są ważne, bez nich most się zawali. Martwi mnie, że obecnie w polityce, w różnych rozwiązaniach jest za dużo abstrakcji. Odchodzi się od praktyki.

Podobnie było w przypadku przemysłu mięsnego, w którym badaczka chciała wprowadzić zmiany nie tylko ze względu na zadawanie cierpienia zwierzętom, ale również ze względu na to, że brak zwracania odpowiedniej uwagi na szczegóły i dobrobyt krów, prowadził często do strat.

Jak działa myślenie Grandin? Wyjaśnia to sama: - Mój umysł działa jak wyszukiwanie obrazków w Google. Jako dziecko sądziłam, że wszyscy myślą obrazami. - tłumaczy.

Podała też przykład, gdy ktoś prosi ją o wyobrażenie sobie kościoła. Jej autystyczny umysł potrafi myśleć jedynie konkretami: - To kościół z mojego dzieciństwa. Konkretnie. Inne kościoły w Fort Collins. Może jakieś znane. Po prostu pojawiają się, mniej więcej tak. Bardzo szybko, jak w Google. I pojawiają się pojedynczo. Potem myślę: można dodać śnieg, albo burzę z piorunami, mogę tu się zatrzymać i ułożyć je w film - tłumaczy Grandin.

Obejrzyj konferencję TED "Świat potrzebuje różnych rodzajów umysłów":

Grandin pod koniec konferencji odpowiada również na pytania dotyczące tego, czy wszystkie osoby autystyczne mogą być tak zdolne, jak ona. Oczywiście tak nie jest - autyzm ma bardzo szerokie spektrum i są osoby, które nigdy nie rozwiną praktycznych umiejętności lub, niestety, nie będą w stanie samodzielnie żyć.

- Po pierwsze, ważny jest wiek. Jeśli to dziecko w wieku 2-4 lat, wiesz, brak mowy, interakcji społecznych, to ogromnie ważne jest, by nie czekać, potrzeba przynajmniej 20 godzin tygodniowo bezpośredniej pracy - tłumaczy Grandin.

Ten film zmieni twoje podejście do ludzi z autyzmem [WIDEO] <<

- Są różne stopnie autyzmu. Mniej więcej połowa osób ze spektrum nie opanuje mowy, nie będzie pracowała w Dolinie Krzemowej, coś takiego się nie zdarzy - przyznaje badaczka.

Pokazuje to też historia jej życia, o którym opowiada film "Temple Grandin". Warto go obejrzeć i przekonać się, jak duże szczęście miała na pewnym etapie życia sama bohaterka.

Obejrzyj trailer filmu, którypokazuje sposób myślenia Grandin:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Takiego Einsteina czy Mozarta dziś zapewne zdiagnozowano by jako przedstawicieli spektrum autyzmu"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.