"Takiego Einsteina czy Mozarta dziś zapewne zdiagnozowano by jako przedstawicieli spektrum autyzmu"

"Takiego Einsteina czy Mozarta dziś zapewne zdiagnozowano by jako przedstawicieli spektrum autyzmu"
(fot. TED / youtube.com / wikimedia)
TED / kw

- Martwi mnie bardzo, gdzie w przyszłości podzieją się takie osoby, które teraz są dziećmi - mówi kobieta, której autyzm pozwolił... zrewolucjonizować całą gałąź przemysłu w USA.

Posłuchajcie Temple Grandin, profesora zootechniki, autorki bestsellerów i wysokofunkcjonującej osoby z autyzmem (osoby z autyzmem wysokofunkcjonującym w miarę dobrze lub dobrze funkcjonują w społeczeństwie).

DEON.PL POLECA
- Dręczy mnie kwestia, jak sprawić, by takie dzieciaki wynalazły kiedyś następne rozwiązania energetyczne - mówiła Grandin w czasie swojego przemówienia na konferencji TED, które było poświęcone temu, że osoby z autyzmem myślą w inny sposób, co wcale nie oznacza, że nie są zdolne do robienia bardzo praktycznych rzeczy.

Sama Grandin jest znana z tego, że zrewolucjonizowała przemysł mięsny w USA, doprowadzając do zmian w przeprowadzaniu procesu zabijania zwierząt w rzeźniach - w praktyce coraz mniej zwierząt odczuwa ból, cierpienie i stres bezpośrednio przed zabiciem.

DEON.PL POLECA

Nowa bohaterka "Ulicy Sezamkowej": ma autyzm i robi rzeczy po swojemu <<

Podobnie, dzięki obserwacjom Grandin znacznie poprawiły się warunki w ubojniach czy stajniach, w których mieszkają zwierzęta.

Jak mówi badaczka: - Autyzm można zrozumieć przez zwierzęta. Powiem o różnych sposobach myślenia. Trzeba zapomnieć o języku werbalnym. Ja myślę obrazami. Nie myślę w języku. Ważną cechą umysłu autystycznego jest zwracanie uwagi na szczegóły.

Jak tłumaczy Grandin, "mózg normalny ignoruje szczegóły": - Kiedy budujemy most, szczegóły są ważne, bez nich most się zawali. Martwi mnie, że obecnie w polityce, w różnych rozwiązaniach jest za dużo abstrakcji. Odchodzi się od praktyki.

Podobnie było w przypadku przemysłu mięsnego, w którym badaczka chciała wprowadzić zmiany nie tylko ze względu na zadawanie cierpienia zwierzętom, ale również ze względu na to, że brak zwracania odpowiedniej uwagi na szczegóły i dobrobyt krów, prowadził często do strat.

Jak działa myślenie Grandin? Wyjaśnia to sama: - Mój umysł działa jak wyszukiwanie obrazków w Google. Jako dziecko sądziłam, że wszyscy myślą obrazami. - tłumaczy.

Podała też przykład, gdy ktoś prosi ją o wyobrażenie sobie kościoła. Jej autystyczny umysł potrafi myśleć jedynie konkretami: - To kościół z mojego dzieciństwa. Konkretnie. Inne kościoły w Fort Collins. Może jakieś znane. Po prostu pojawiają się, mniej więcej tak. Bardzo szybko, jak w Google. I pojawiają się pojedynczo. Potem myślę: można dodać śnieg, albo burzę z piorunami, mogę tu się zatrzymać i ułożyć je w film - tłumaczy Grandin.

Obejrzyj konferencję TED "Świat potrzebuje różnych rodzajów umysłów":

Grandin pod koniec konferencji odpowiada również na pytania dotyczące tego, czy wszystkie osoby autystyczne mogą być tak zdolne, jak ona. Oczywiście tak nie jest - autyzm ma bardzo szerokie spektrum i są osoby, które nigdy nie rozwiną praktycznych umiejętności lub, niestety, nie będą w stanie samodzielnie żyć.

- Po pierwsze, ważny jest wiek. Jeśli to dziecko w wieku 2-4 lat, wiesz, brak mowy, interakcji społecznych, to ogromnie ważne jest, by nie czekać, potrzeba przynajmniej 20 godzin tygodniowo bezpośredniej pracy - tłumaczy Grandin.

Ten film zmieni twoje podejście do ludzi z autyzmem [WIDEO] <<

- Są różne stopnie autyzmu. Mniej więcej połowa osób ze spektrum nie opanuje mowy, nie będzie pracowała w Dolinie Krzemowej, coś takiego się nie zdarzy - przyznaje badaczka.

Pokazuje to też historia jej życia, o którym opowiada film "Temple Grandin". Warto go obejrzeć i przekonać się, jak duże szczęście miała na pewnym etapie życia sama bohaterka.

Obejrzyj trailer filmu, którypokazuje sposób myślenia Grandin:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Svend Brinkmann

Chcesz być szczęśliwy? Myśl o śmierci!

Rozwój stał się dziś celem samym w sobie, a my staliśmy się jego niewolnikami. W jaki sposób zatrzymać to szaleństwo pop-psychologii? Na początek zwolnij trenera osobistego, przestań wsłuchiwać się...

Skomentuj artykuł

"Takiego Einsteina czy Mozarta dziś zapewne zdiagnozowano by jako przedstawicieli spektrum autyzmu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.