Malta Festival Poznań. Akcja Azjatycka
Festiwal Malta będzie przebiegać pod hasłem Akcja Azjatycka; artyści będą odnosić się do coraz silniejszej obecności Azji we współczesnym świecie. Zaprezentowane zostaną projekty artystów azjatyckich mieszkających w Europie i europejskich pracujących w Azji.
- Kwintesencją tego idiomu jest nasza koszulka festiwalowa, która została wykonana w specjalnej strefie ekonomicznej w Korei Północnej. Proces zamawiania tej koszulki i jej produkcja będzie jednym z wydarzeń opracowanych na nasz festiwal przez niemieckiego artystę pracującego w Korei Południowej Dirka Fleischmanna - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu Michał Merczyński.
W tym cyklu zaplanowano także spektakl "Positions" Omera Kriegera - projekt był pokazywany dotąd w kilku miastach na świecie, m.in. w Nowym Jorku. To publiczna demonstracja, podczas której widzowie i uczestnicy manifestują swoje postawy np. wobec społecznych problemów. W wydarzeniu biorą też udział performerzy, którzy animują zgromadzoną publiczność i skłaniają ją do opowiedzenia się po którejś ze stron konfliktu.
Innym ciekawym wydarzeniem będzie projekt "Pokrewni" Wojtka Ziemilskiego, który na bazie historii opowiedzianych przez mieszkające w Polsce osoby o nazwisku Huang (jedno z najbardziej popularnych nazwisk na świecie) poszukuje m.in. odpowiedzi na pytanie:, jaką siłę może mieć cała rodzina Huang zebrana razem, której jest około 40 milionów?
Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie światowa prapremiera opery "Slow Man" Nicholasa Lensa napisana na podstawie prozy i we współpracy z południowoafrykańskim i australijskim pisarzem Johnem Maxwellem Coetzee.
Opera jest autorską adaptacją książki Johna Maxwella Coetzee, o tym samym tytule. Wydana w 2005 r. powieść, była pierwszym dziełem Coetzee po otrzymaniu przez niego w 2003 r. literackiej Nagrody Nobla. Spektakl będzie można zobaczyć w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Reżyserem przedstawienia jest Maja Kleczewska, a dyrektorem muzycznym Bass Akiki - młody dyrygent urodzony w Libanie, który pełni funkcję dyrygenta w Operze Wrocławskiej i współpracuje z wieloma orkiestrami i teatrami muzycznymi.
Kompozytorem muzyki jest flamandzki kompozytora Nicholas Lens. - Staramy się pokazać wewnętrzne przemyślenia i relacje pomiędzy trójką głównych bohaterów. Jedna z warstw takich przemyśleń będzie starość - powiedział podczas spotkania z prasa Lens.
Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie też spektakl na podstawie innego dzieła Johna Maxwella Coetzee, "Hańba", w reż. węgierskiego reżysera, scenarzysty i aktora Kornela Mundruczo. Według reżysera powieść porusza problemy, z którymi Europa mierzy się obecnie, np. konsekwencje kolonializmu i kulturowej dominacji. Spektakl ma charakter reality show.
Sam Coetzee po zakończeniu festiwalu odbierze tytuł doktora Honoris Causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Przedstawienie kończące 7 lipca Malta Festival Poznań zrealizuje Lech Raczak, który przez 20 lat był dyrektorem artystycznym festiwalu. Premiera jego nowej sztuki ma być pożegnaniem Raczaka, jako szefa artystycznego festiwalu i będzie to jego pożegnanie z festiwalem w tej roli.
Jedyny koncert w Polsce zagra podczas festiwalu kalifornijski zespół Faith No More, w ramach cyklu "Poznań dla Ziemi". Muzyka zespołu, który w 2009 r. reaktywował swoją działalność po jedenastu latach przerwy, to mieszanka m.in. heavy metalu, alternatywnego rocka, hip hopu, jazzu, soulu, popu. Zarówno przez krytyków jak i fanów, Faith No More nazywani są często "królami alternatywnego metalu".
Skomentuj artykuł