Wybuch w trakcie przedsoborowej Mszy. Nie spodziewacie się, co było potem [WIDEO]

(fot. shutterstock.com / facebook.com)
CatolicoComMuitoOrgulho / facebook.com / ml

Spokojna Msza w Wielkanoc. Nagle, w najmniej spodziewanym momencie - wybuch. Zaskoczeni ludzie w kościele nie wiedzą, co się dzieje. Po chwili wszystko jest już jasne.

Jak się okazało, wybuch to element ogłoszenia, że… Chrystus zmartwychwstał. Zaraz po nim ukazuje się figura Zmartwychwstałego.

Dla niecierpliwych: akcja od 0:13

Ressuscitou!

Domingo de Páscoa - Jesus Ressuscitou! No vídeo vemos o momento do Hino do Glória em uma Vigília Pascal. Tirando o susto, tudo ocorreu bem! rsrs

Opublikowany przez Católico com muito Orgulho 16 kwietnia 2017

Po czym wnioskujemy, że to Msza trydencka? Po postawie kapłana, ornacie, ułożeniu świec na ołtarzu oraz pieśni po łacinie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wybuch w trakcie przedsoborowej Mszy. Nie spodziewacie się, co było potem [WIDEO]
Komentarze (7)
D
Dominik
4 kwietnia 2018, 23:20
Czy redakcja deon.pl naprawdę nie wie, że NOM (czyli posoborowa Msza) w domyśle jest ad orientem oraz po łacinie? No nie dziwne, że tyle chochołów się wypuszcza, skoro dla autorów VOM to "tylko po łacinie i tyłem". Sorka, ale powinniście się dokształcić.
4 kwietnia 2018, 21:50
Wydaje mi się, że redakcja katolickiego portalu powinna wiedzieć jak wyglądają obrzędy Mszy Świętej w rycie rzymskim (który ma dwie formy). Jednak rozróżnianie form rytu rzymskiego to dość podstawowa wiedza. Na załączonym filmiku mamy Mszę w zwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. "Msza posoborowa"). Odnośnie argumentów redakcji: Po postawie kapłana - odczytuje modlitwy twarzą do ludzi, więc jasno widać, że forma zwyczajna. Sama postawa nie zawsze ułatwia rozróżnienie form Mszy, bo przecież Msza posoborowa niejednokrotnie jest sprawowana versus Deum Ornacie - często sprawuje Mszę w zwyczajnej formie w takim (rzymskim) ornacie, a w nadzwyczajnej w ornacie gotyckim (nieprawidłowo zwanym "posoborowym"). Ornat nie wiele nam tu mówi. Ułożeniu świec na ołtarzu - takie jak na Mszach papieskich, coraz częstsze w parafiach (we Włoszech jeszcze bardziej) Pieśni po łacinie - pomijając to, że na Mszy w zwyczajnej formie mam często pieśni łaciśkie (a w nadzwyczajnej jak najbardziej śpiewa się pieśni w języku narodowym), to słyszymy, że kapłan intonuje po łacinie Gloria, a śpiew jest kontynuuowany po włosku. Takie drobne uwagi, może jakiś cykl o liturgii na deonie kiedyś się pojawi? :) Wszak sobór i nauczanie posoborowe tak dużo mówi o świadomości liturgicznej :)
JP
Jakub Pytel
4 kwietnia 2018, 23:13
Traci Pan czas. Autorzy nie zaglądają do komentarzy. Wrzucają tekst i mają w nosie uwagi i komentarze czytelników, a już najbardziej to, czy wiadomość jest prawdziwa, pełna itp. Jeśli zależy Panu na tym, żeby skorygowano tę informację, to radzę pisać na adres redakcji (redakcja@deon.pl). Jest szansa, że maila odbierze ktoś życzliwy czy kompetentny i coś poprawi. Mnie się kiedyś poszczęściło.
Abed Nego
4 kwietnia 2018, 20:46
To jest jeszcze lepsze: https://www.facebook.com/CatolicoComMuitoOrgulho/videos/1220020761468556/
A
Ard
4 kwietnia 2018, 18:08
Tak się bawią, tak się bawią Tradycjonaliści!
PM
Pawel Mokfa
5 kwietnia 2018, 15:07
Tak niestety się dziś bawią moderniści. To nie jest Msza w starożytnym rycie rzymskim. Tradycjonaliści , czyli katolicy bawią się wciąz tak samo od starożytności. 
M
Mieszko
4 kwietnia 2018, 17:54
Żenujące.Obciach i prymitywizm Żeby przyciągnąć jeszcze więcej gawiedzi do tego cyrku powinni rozdawać hostię z nadrukiem 3D