"Chcieliśmy, aby Dobrą Nowinę usłyszał także świat ciszy". Zobacz miganą pieśń wielkanocną
To jedyne w swoim rodzaju wykonanie znanej pieśni wielkanocnej. "Nie spodziewaliśmy się, że dzieci wykażą się tak ogromną kreatywnością" - podkreśla założyciel fundacji.
Grupa niesłyszących dzieci pod opieką Fundacji FONIS przygotowała na poranek Niedzieli Wielkanocnej piosenkę. Dzieci występują i migają w utworze "Chrystus zmartwychwstan jest”.
- Nie zabrakło też wykonanego na wiele sposobów wielkanocnego okrzyku radości „Alleluja" – zaznacza ks. Tomasz Filinowicz, założyciel Fundacji.
Posłuchaj "miganej" piosenki:
Fundacja FONIS od 2015 r. działa głównie na rzecz osób niesłyszących i słabosłyszących oraz ich rodzin.
- Swoją opieką otaczamy głównie wrocławski i dolnośląski świat ciszy: dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Fundacja powstała w odpowiedzi na potrzeby świata ciszy skupionego wokół Duszpasterstwa Niesłyszących we Wrocławiu – opowiada Małgorzata Królewicz z Fundacji FONIS.
Założyciel fundacji ks. Tomasz Filinowicz, pracując wśród osób z uszkodzonym słuchem, widział nie tylko ich potrzeby, ale również dostrzegał w nich ogromny potencjał. Dlatego powołał do życia fundację, która wspiera potrzebujących i pozwala rozłożyć skrzydła ludziom ambitnym, lecz zepchniętym na margines z powodu swej niepełnosprawności.
Jednym z celów fundacji jest przełamywanie barier komunikacyjnych oraz aktywizowanie środowiska niesłyszących do różnorakich działań kulturalnych i edukacyjnych nie tylko na rzecz świata ciszy, ale również na rzecz szeroko pojętej integracji ze światem słyszących.
Utwór "Chrystus zmartwychwstan jest” to jedyne w swoim rodzaju wykonanie tej pieśni wielkanocnej, choć kilkanaście lat wcześniej pieśń doczekała się już dziecięcego wykonania w aranżacji muzycznej zespołu Arka Noego.
- I właśnie tę aranżację, dzięki życzliwości zespołu, wykorzystaliśmy w naszym klipie, aby Dobrą Nowinę usłyszał również świat ciszy. W klipie wystąpią oczywiście migające dzieci. Ale nie tylko. Zobaczycie również ich zaangażowanie w przygotowanie koszyczków wielkanocnych, malowanie jajek, przygotowanie wiosennych dekoracji, ozdabianie drożdżowych baranków i wiele innych ciekawych ujęć - podkreśla ks. Tomasz Filinowicz.
Z udziałem dzieci z Fundacji FONIS i jej pracowników powstają filmy w języku migowym, które, łamiąc barierę komunikacyjną, pozwalają niesłyszącym i słabosłyszącym korzystać z materialnych dóbr kultury i sztuki. To właśnie osoby niesłyszące i słabosłyszące, m.in. wolontariusze Fundacji, są ich współtwórcami. Nagrany został m.in. Hymn na Światowe Dni Młodzieży w języku migowym oraz "Niepodległość - trudne słowo", czyli piosenka z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a ponadto cover piosenki „Moja cisza” oraz "Rzepka" - wiersz Juliana Tuwima w wykonaniu niesłyszących dzieci.
Skomentuj artykuł