Festiwal Beethovenowski w Warszawie

Ludwig van Beethoven (mal. Karl Joseph Stieler, źr. wikipedia.pl)
PAP / wm

Wykonanie II Symfonii "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera zainauguruje w sobotę w Warszawie 15. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. W programie trwającego do 22 kwietnia festiwalu znajduje się 20 koncertów symfonicznych i kameralnych.

Inauguracyjny koncert upamiętni stulecie śmierci Gustava Mahlera. Jego II Symfonię "Zmartwychwstanie" w Filharmonii Narodowej w Warszawie wykona Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita z udziałem międzynarodowej sławy solistów: sopranu Michaeli Kaune i mezzosopranu Ekateriny Semenchuk.

Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP dyrektor generalna festiwalu Elżbieta Penderecka, "Mahler należy do tych kompozytorów, którzy przeżywają w tej chwili swój wielki renesans". Twórczość austriackiego kompozytora i dyrygenta, w którego dorobku największą rolę odgrywają symfonie, została doceniona w wiele lat po jego śmierci. Za życia muzyk zyskał sławę jako dyrygent.

"W ramach naszego festiwalu będziemy obchodzić w miarę naszych możliwości setną rocznicę śmierci tego wspaniałego kompozytora" - zaznaczyła Penderecka.

Podczas 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena wykonywane będą również utwory Ferenca Liszta z okazji dwusetlecia urodzin kompozytora.

W niedzielę - drugiego dnia festiwalu - będzie można usłyszeć kwintety smyczkowe Ludwiga van Beethovena i Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz intermezzo Antona Brucknera. Z muzykami z Fine Arts Quartet zagra Danilo Rossi - altówka orkiestry Filarmonica della Scala z Mediolanu.

W poniedziałek dla wielbicieli muzyki patrona festiwalu jego wszystkie koncerty fortepianowe wykona Rudolf Buchbinder. W maratonie beethovenowskim pianiście towarzyszyć będzie Sinfonietta Cracovia i skrzypek Robert Kabara.

Od kilku edycji festiwal otwiera się na inne dyscypliny sztuki - powiedział PAP dyrektor organizującego festiwal Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Andrzej Giza. "Staramy się, żeby festiwal współpracował nie tylko z muzykami, ale w ogóle z wybitnymi osobowościami polskiej kultury" - zaznaczył.

Promujące festiwal plakaty wykonali do tej pory: Marianna Sztyma, Wilhelm Sasnal, grupa Twożywo, Bartek Materka i Marcin Maciejowski. "Dzięki nim nasza kolekcja staje się z każdym rokiem bogatszą galerią plakatu XXI wieku" - powiedział Giza. W tym roku o festiwalu beethovenowskim informuje plakat Jakuba Juliana Ziółkowskiego.

Jak tłumaczył Giza, "plakaty festiwalowe, które tworzą wybitni artyści, mają nawiązać do tego, co działo się w szkole polskiego plakatu w latach 50. i 60.". "Te tradycje zostały już po części zapomniane w Polsce. Zapomniano o tym, że plastycy polscy otwierali afisze największych sal koncertowych, że pracowali dla światowych teatrów" - zauważył.

Podczas tegorocznego festiwalu muzycznym wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa "Historie ucha", pokazywana w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta od 18 marca. Obok prezentacji plakatów ekspozycja stanowi m.in. audiowizualny eksperyment polegający na badaniu różnego rodzaju dźwięków i sposobów ich percepcji.

Jak podkreślił Giza, "bywalcami festiwalu są nie tylko melomanii, ale też ludzie kultury w kraju i zagranicą". "Bierzemy odpowiedzialność za to, że festiwal staje się jedną z marek polskiej kultury - mówił. - Marką, która rozwija się w Warszawie, która z kolei jest kandydatem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal Beethovenowski w Warszawie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.