Festiwal Tansman 2012 - od piątku w Łodzi

PAP / slo

Korsykański zespół wokalny A Filetta oraz kanadyjska żeńska orkiestra Kameralna La Pieta i skrzypaczka Angele Dubeau wystąpią, wśród innych artystów, podczas rozpoczynającego się w piątek w Łodzi 9. Międzynarodowego Festiwalu Tansman 2012.

Odbywający się co dwa lata Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych ma promować młodych, wyróżniających się muzyków i kompozytorów oraz popularyzować muzykę wybitnego łodzianina, pianisty i kompozytora Aleksandra Tansmana. W programie tegorocznej edycji znalazło się m.in. kilka światowych i polskich premier.

Festiwal zainauguruje w piątek w Filharmonii Łódzkiej oratorium symfoniczne "Prorok Izajasz" Aleksandra Tansmana, dedykowane pamięci sześciu milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej. Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Daniel Raiskin, a w partii solowej wystąpi tenor Rafał Bartmiński.

DEON.PL POLECA

Utwór był wykonywany wcześniej w Tel Awiwie i Jerozolimie na 10-lecie państwa Izrael, w Los Angeles w 300-lecie osadnictwa Żydów w USA oraz w Łodzi w ramach obchodów 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto - przypomniała w rozmowie z PAP Ada Ginał-Zwolińska z biura prasowego festiwalu.

Na sobotę zaplanowano premierowe wykonanie muzyki polskiego dyrygenta i kompozytora Pawła Kleckiego, skomponowanej m.in. do słów Juliana Tuwima i dedykowanej Aleksandrowi Tansmanowi. Koncert odbędzie się w Muzeum Miasta Łodzi, wystąpi m.in. polska śpiewaczka Urszula Kryger.

12 listopada po raz pierwszy w Łodzi wystąpi A Filetta - znana korsykańska grupa wokalna, która sławę zyskała m.in. dzięki ścieżkom dźwiękowym do filmów "Makrokosmos" i "Himalaya". Artyści, w 25. rocznicę śmierci włoskiego pisarza Primo Leviego, przygotowali specjalny program muzyczny do jego tekstów.

Po raz pierwszy w Polsce na łódzkim festiwalu pojawią się dwa wybitne zespoły - kanadyjska żeńska Orkiestra Kameralna La Pieta z wybitną skrzypaczką Angele Dubeau (13 listopada) oraz orkiestra barokowa z Werony - Il Tempio Armonico (18 listopada). Kanadyjki, nominowane w tym roku do Nagrody Grammy, zaprezentują program nawiązujący do nurtu minimal music, a koncertowi towarzyszyć będzie wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Na 14 listopada w klubie Wytwórnia zaplanowano spektakl multimedialny "Muzyka Naszych Czasów". Wystąpią przedstawiciele współczesnej sceny elektronicznej oraz didżeje z Polski, Niemiec, Francji, Szwecji, Rosji i Ukrainy. Artyści będą prezentować wizualizacje i improwizacje z wykorzystaniem najnowszych technik.

W trakcie festiwalu rozstrzygnięty zostanie Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Tansmana. W tegorocznej edycji wzięli udział młodzi instrumentaliści z 50 krajów.

Jury na podstawie nagrań DVD wyłoniło czwórkę finalistów: Michała Bryłę (altówka, Polsa), Aleksieja Michajlenko (klarnet, Rosja), Wenetę Neinską (fortepian, Bułgaria) oraz pochodząca z Łodzi, a mieszkającą w Niemczech skrzypaczkę Aleksandrę Szurgot. 16 listopada w Filharmonii Łódzkiej finaliści zagrają koncerty Aleksandra Tansmana i walczyć będą o Grand Prix w wysokości 12 tys. euro; pula pozostałych nagród to 15 tys. euro.

19 listopada na festiwalu swoją światową premierę będzie miał utwór "Vabeni. Vaclav Havel in memoriam", dedykowany Vaclavowi Havlowi, zmarłemu w ubiegłym roku dysydentowi, pisarzowi i byłemu prezydentowi Czech. Autorem dzieła, skomponowanego na zamówienie Festiwalu Tansmana, Radio France i Toronto Philharmonic, jest czeski kompozytor Krystof Maratka - laureat Konkursu Kompozytorskiego Tansman 2006. Łódzki koncert w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia oraz Polskiego Chóru Kameralnego - Schola Cantorum Gedanensis rozpocznie światowe tournee kompozycji. Kolejne koncerty zaplanowano m.in. w Paryżu, Pradze, Toronto i Singapurze.

20 listopada na zakończenie festiwalu wystąpi włoska Accademia Bizantina pod batutą Ottavio Dantone, która przedstawi po raz pierwszy w Polsce operę "Tito Manlio" Antonio Vivaldiego.

Koncertom towarzyszyć będzie 15 listopada prezentacja hollywoodzkiej filmografii Aleksandra Tansmana w kinie Charlie. Kompozytor w 1945 roku był nominowany do Oscara za muzykę do "Paris Underground" w reż. Gregory'ego Ratoffa. W Hollywood pisał muzykę do filmów m.in. Juliena Duviviera, Fritza Langa, Dudleya Nicholsa; współpracował ze słynnym producentem Davidem O. Selznickiem.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych Tansman 2012 jest Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana.

Aleksander Tansman - polski kompozytor pochodzenia żydowskiego - urodził się w 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w światowej muzyce. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża. Komponował m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową. Artysta koncertował na całym świecie; przyjaźnił się m.in. z Charliem Chaplinem, George'em Gershwinem i Igorem Strawińskim. Kompozytor zmarł 15 listopada 1986 roku w Paryżu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Festiwal Tansman 2012 - od piątku w Łodzi
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.