Koncert upamiętniający Andrzeja Markowskiego

Koncert zorganizowany w 25. rocznicę śmierci Andrzeja Markowskiego jest wyrazem hołdu dla jego zainteresowań. Program wypełni w całości muzyka XX w. (fot. Narodowy Instytut Audiowizualny, nina.gov.pl / culture.pl)
culture.pl

Andrzej Markowski należał do najbardziej wszechstronnych i oryginalnych dyrygentów swojego pokolenia. Związany był z czołowymi estradami filharmonicznymi kraju. Sprawował kierownictwo m.in. w Krakowie, Wrocławiu i Łodzi, a także funkcję zastępcy kierownika artystycznego Filharmonii Narodowej w latach 1971-77, z którą wielokrotnie występował w kraju i za granicą.

Dał się poznać jako niestrudzony propagator współczesnej muzyki polskiej i muzyki współczesnej w Polsce, nie tylko jako dyrygent, ale też jako kierownik Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu i członek Komisji Repertuarowej "Warszawskiej Jesieni". Żywo interesował się również renesansem muzyki dawnej, zwłaszcza jej wielkich form oratoryjnych. Dla ich prezentacji powołał międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy "Wratislavia Cantans" - w latach 1966-76 pełnił funkcję jego dyrektora artystycznego.

Program koncertu w 25. rocznicę śmierci wielkiego muzyka jest wyrazem hołdu dla jego zainteresowań - wypełni go w całości muzyka XX w. Epokowe Nokturny Debussy’ego skomponowane zostały wprawdzie w ostatnim roku poprzedniego stulecia, lecz wyznaczają już całkiem nowe wektory rozwoju sztuki muzycznej.

Poważna twórczość austriackiego kompozytora Ericha Korngolda, któremu sławę przyniosła muzyka filmowa pisana dla wielkich produkcji Hollywoodu (dwukrotny laureat Oscara) - dziś przeżywa swój renesans. Mistrzowskie wykonanie Koncertu skrzypcowego przez rosyjskiego wirtuoza Borisa Brovtsyna przypomni inne oblicze autora muzyki m.in. do przebojów z Errolem Flynnem: "Przygód Robin Hooda" i "Jastrzębia morskiego".

Także wielki kompozytor meksykański Silvestre Revueltas swą międzynarodową sławę zawdzięcza muzyce filmowej z okresu wspaniałego rozkwitu kina swej ojczyzny w latach 30 - suita Redes (Sieci) pochodzi z głośnego fabularyzowanego dokumentu o ciężkim losie mieszkańców rybackiej wioski.

Muzykę polską reprezentuje Symfonia w kwadracie z roku 1978 - dzieło Stefana Kisielewskiego. Jego wciąż żywa i cytowana publicystyka zdaje się nadal przesłaniać interesującą muzyczną twórczość. Oryginalny utwór do pewnego stopnia przełamuje neoklasyczne normy, z którymi długo utożsamiana była muzyka Kisielewskiego, choć zarazem tytułowy "kwadrat" przekornie odwołuje się do tradycyjnej czteroczęściowości symfonicznego cyklu. Wykonanie Symfonii w kwadracie upamiętni 100. rocznicę urodzin Stefana Kisielewskiego, przypadającą właśnie w 2011 roku.

Stefan Kisielewski - Symfonia w kwadracie [22’],
Erich Korngold - Koncert skrzypcowy D-dur [24’]

***

Silvestre Revueltas - Redes [13’],
Calude Debussy - Nocturnes na chór żeński i orkiestrę [25’]

Orkiestra Symfoniczna i Chór Żeński Filharmonii Narodowej,
dyrygent: Maximiano Valdés,
skrzypce: Boris Brovtsyn,
kierownik chóru: Henryk Wojnarowski.

Miejsce: Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Organizator: Filharmonia Narodowa w Warszawie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koncert upamiętniający Andrzeja Markowskiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.