Koniec Chóru Polskiego Radia? - protest

(fot. polskieradio.pl)
PAP / wm

Polskie środowisko muzyczne protestuje przeciwko decyzji zarządu Polskiego Radia o rozwiązaniu Chóru Polskiego Radia w Krakowie. Pod listem protestacyjnym podpisało się kilkadziesiąt osób, w tym m.in. Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar i Agnieszka Holland.

Jak napisali sygnatariusze listu, założony w 1948 roku Chór Polskiego Radia należy do najbardziej zasłużonych zespołów muzycznych w kraju, a jego dorobek i potencjał stawia go w rzędzie czołowych instytucji muzycznych w Polsce. "Decyzja o rozwiązaniu Chóru Polskiego Radia sprawia, że stajemy się w Europie niechlubnym wyjątkiem jako kraj nieposiadający własnego chóru radiowego" - podkreślili.

DEON.PL POLECA

Według nich likwidacja tej rangi zespołu muzycznego budzi oburzenie zwłaszcza w świetle licznych chybionych przedsięwzięć Polskiego Radia i nieprzemyślanego lokowania środków pochodzących z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Autorzy listu zaznaczyli, że środki przeznaczane na emisję kilku zaledwie odcinków programów mających niewiele wspólnego z misją mediów publicznych, mogłyby rozwiązać problem egzystencji Chóru Polskiego Radia.

Likwidacja Chóru Polskiego Radia - dodali sygnatariusze listu - obciąża też polską klasę polityczną, bowiem to ona "jest odpowiedzialna za kojarzenie publicznych mediów wyłącznie z polityką, a nie ich zadaniami kulturowymi i edukacyjnymi; bezmyślne zrujnowanie mechanizmu finansowania publicznych mediów i zaniechania wprowadzania nowych adekwatnych rozwiązań ustawowych oraz za spychanie publicznych mediów w sferę komercji".

Pod listem podpisali się m.in. Krzysztof Penderecki, Agnieszka Holland, Wojciech Kilar oraz prezesi najważniejszych instytucji muzycznych: Polskiej Rady Muzycznej - Krzysztof Knittel, Związku Kompozytorów Polskich - Jerzy Kornowicz i Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków - Antoni Wicherek.

Pod koniec lutego zarząd Polskiego Radia postanowił o likwidacji krakowskiego chóru. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie w połowie miesiąca Rada Nadzorcza Polskiego Radia. Likwidacja chóru, którego budżet w 2011 r. wyniósł 1,7 mln, ma związek m.in. z sytuacją finansową Polskiego Radia.

Wsparcie zagrożonego likwidacją Chóru Polskiego Radia w Krakowie deklaruje minister kultury Bogdan Zdrojewski. Decyzję uzależnia jednak od współfinansowania zespołu przez Polskie Radio i władze Krakowa.

Chór Polskiego Radia powstał w 1948 r. z inicjatywy dyrygenta i kompozytora Jerzego Gerta. Repertuar chóru obejmuje zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne, dzieła reprezentujące wszystkie style i epoki ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Wielokrotnie brał udział w prawykonaniach utworów polskich kompozytorów współczesnych m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koniec Chóru Polskiego Radia? - protest
Komentarze (2)
M
moher
14 marca 2012, 20:16
Pogonić Lisa z TVP i będzie więcej kasy na chór.
S
Stilgar
14 marca 2012, 19:01
Cała prawda o mediach publicznych. Z abonamentu finansuje się głupoty, a potem krzyk i płacz żeby ludzie więcej go płacili bo na misję nie starcza. Dofinansowywane powinny być konkretne audycje, a nie media jako takie.