Międzynarodowy Festiwal Fletowy w Poznaniu
Trzy koncerty, wykłady i warsztaty z udziałem mistrzów gry na flecie zaplanowano podczas rozpoczynającego się w czwartek w Poznaniu II Międzynarodowego Festiwalu Fletowego, który jest elementem „Międzynarodowej Akademii Fletowej: Poznań - Bergen – Reykjavík”.
W czwartek podczas koncertu inauguracyjnego "The New Music Evening" zaplanowano prawykonania utworów poznańskich kompozytorów: Barbary Kaszuby, Moniki Kędziory, Janusza Stalmierskiego, Artura Kroschela i Marii Ćwiklińskiej. Utwory zagrają muzycy z Polski, Norwegii i Islandii.
W piątek będzie można wysłuchać koncertu wszystkich uczestników festiwalu, a w sobotę koncertu finałowego, podczas którego zagrają zaproszeni do Poznania nauczyciele i wykładowcy. W sumie wystąpi 28 artystów.
- W ramach festiwalu organizowane są na poznańskiej Akademii Muzycznej warsztaty i wykłady dla uczniów i studentów szkół muzycznych. Bierze w nich udział ponad 50 osób z całej Polski – powiedziała rzecznik poznańskiej Akademii Muzycznej Anna Czajkowska-Zimnicka.
Celem ogólnym projektu Międzynarodowa Akademia Fletowa jest stworzenie gruntu do międzynarodowej współpracy kulturalnej, artystycznej i dydaktycznej pomiędzy artystami, pedagogami i studentami z Polski, Islandii i Norwegii. Projekt realizowany jest w trzech miastach: w Poznaniu, Bergen oraz Reykjavíku. W ramach działań projektowych przewidziano również organizację koncertu muzyki fletowej w Szczecinie.
Ideą przewodnią projektu jest zwiększenie zaangażowania muzyków z Polski, Islandii i Norwegii w realizację wspólnych projektów artystycznych, rozwój nowoczesnej dydaktyki oraz promocja e-learningu. Realizatorzy przewidzieli również utrwalenie efektów projektu w postaci nowej literatury muzycznej, płyty CD oraz podręcznika dydaktycznego.
Podczas poznańskiego festiwalu promowany jest podręcznik "Gram na flecie Chopina, Griega i Sveinssona". Są w nim w aranżacje na flet, flet z fortepianem, dwa flety i fortepian oraz cztery flety, wraz z komentarzami i wskazówkami dla młodego wykonawcy. Autorkami podręcznika są flecistki z trzech krajów: Ewa Murawska z Polski, Gro Sandvik z Norwegii oraz Ashildur Haraldsdóttir z Islandii. Wydanie tego podręcznika było jednym z założeń Akademii Fletowej.
Projekt realizowany jest przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego.
Skomentuj artykuł