Muzyka Gurdżijewa na Nostalgia Festival

PAP / slo

V Edycja Nostalgia Festival Poznań poświęcona będzie muzyce wybitnego ormiańskiego mistyka, duchowego nauczyciela i kompozytora - Gieorgija Gurdżijewa - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka festiwalu Anna Reichel.

Festiwal rozpocznie się 19 października i potrwa dwa dni, podczas których zaplanowano koncerty, pokazy filmowe i spotkania z artystami.

Ideą wydarzenia jest łączenie klasycznych nurtów muzyki różnych narodów. - Twórczość Gurdżijewa wpisuje się w tematykę tegorocznej edycji Festiwalu Teatralnego Malta, który poświęcony był budowaniu mostów między Azją a Europą a jego twórczość idealnie wpisuje się w idee naszego festiwalu - powiedziała PAP Reichel.

19 października, w pierwszym dniu festiwalu wariacje na temat twórczości Gurdżijewa zagrają dwaj młodzi pianiści i kompozytorzy jazzowi Marcin Masecki i Piotr Orzechowski.

Drugiego dnia będzie można usłyszeć koncert - "Kiedy Wschód spotyka Zachód. Muzyka Gieorgija I. Gurdżijewa i Komitasa" w wykonaniu armeńskiego zespołu The Gurdijeff Folk Instrument Ensemble pod dyrekcją Levona Eskeniana z gościnnym udziałem doskonałej pianistki Lusine Grigoryan.

W programie, oprócz koncertów, znajdą się również filmy - klasyka kina armeńskiego - z muzyką Tigrana Mansuriana oraz spotkania z artystami i "Rozmowy przy instrumentach", czyli cykl rozmów o relacji instrument - zapis - improwizacja, o mistycznym duchu muzyki oraz o dialogu muzyki z obrazem.

Gieorgij Iwanowicz Gurdżijew (ur. ok. 1870 r. - zm. 1949 r.) - swoje inspiracje - zarówno mistyczne jaki i muzyczne - czerpał z krzyżujących się na Kaukazie i na terenie dawnej Persji kultur i tradycji różnorodnych grup etnicznych (Kurdów, Persów, Turków, Ormian, Azerów, Gruzinów, Tatarów, Żydów czy Rosjan) i wspólnot religijnych (takich jak manichejczycy, zoroastrianie, chrześcijanie prawosławni i nestorianie, taiości, buddyści czy muzułmanie).

- Sam Gurdżijew to niestrudzony poszukiwacz prawdy o człowieku, twórca +świętych tańców+ i założyciel Instytut Harmonijnego Rozwoju Człowieka - stał się obiektem zainteresowania i źródłem inspiracji dla takich artystów jak Peter Brook, Jerzy Grotowski czy Keith Jarret - powiedziała PAP Reichel.

Tradycją Festiwalu Nostalgia jest projekt Silent Nostalgia, czyli słuchanie muzyki w ciszy, na bezprzewodowych słuchawkach udostępnianych nieodpłatnie w różnych miejscach Poznania m. in. w Muzeum Narodowym, Starym Browarze i poznańskich liceach.

Festiwal jest organizowany od 2007 r. przez poznańską Fundację Malta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzyka Gurdżijewa na Nostalgia Festival
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.