Yapa. Ponad 30 zespołów, ponad doba muzyki!
Kilkunastu wykonawców wystąpi w konkursie na 38. Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej Yapa 2013, który w piątek wieczorem rozpoczyna się w Łodzi. Na trzydniowym festiwalu nie zabraknie także gwiazd piosenki turystycznej i poezji śpiewanej.
Yapa rokrocznie w marcu gromadzi w Łodzi na trzy dni publiczność oraz wykonawców z kręgu piosenki turystycznej, muzyki folkowej i poezji śpiewanej. Imprezę tradycyjnie zainauguruje wspólne wykonanie kankana, który stał się jej nieodzownym elementem.
Jak poinformowała PAP przedstawicielka organizatorów Katarzyna Olaczek, wśród gwiazd na scenie zagoszczą w tym roku m.in. Jerzy Bożyk i Magda Bożyk, Grzmiąca Półlitrówa, Timur i jego Drużyna, U Studni, YesKiezSirumem, Nad Porami Roku, Paweł Orkisz, Grupa Bohema, Marek Andrzejewski.
Wystąpią także zespoły Na Bani, Cisza Jak Ta, Słodki Całus od Buby czy grupa Zgórmysyny, która w tym roku obchodzi swoje 10-lecie.
Yapa to jednak nie tylko koncerty znanych gwiazd piosenki turystycznej i poezji śpiewanej, ale przede wszystkim konkurs młodych twórców.
Wśród wykonawców, których jury zakwalifikowało do tegorocznego konkursu Yapy,są zespoły: Pod Wiatr, Szybka Grupa Wiosłotrzyma, Bez Lipy, M3, Byle do Góry, Caryna, Formacja Opowieści Kameralnych, Klucz do Kilwatera, Dusza we Mgle, 4razywroku, CK Port Przemyśl, Nieobecni, Nie Po Drodze, Rajewska Wawrzyniak, Harcerze (n), Szara Strefa. Wystąpić mają także Mateusz Rulski-Bożek, Marek Sołtysiak i Sylwia Gawłowska.
Imprezę zakończy w niedzielę Koncert Laureatów oraz występy zespołów Dom o Zielonych Progach i Grupy Nijak. Wszystkie koncerty odbywać się będą tradycyjnie w sali Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Łódzkiej.
Podobnie jak w ostatnich latach Yapa będzie w całości transmitowana w internecie na stronie www.yapa.art.pl. W poprzednich latach relacje śledzili Polacy m.in. w Australii, USA, Anglii, a nawet w Kuwejcie, Brazylii czy w Chinach.
Organizatorami Przeglądu są: Studencki Klub Turystyczny "Płazik", Radio Żak oraz Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich. Pierwsza edycja imprezy, z inicjatywy studentów Politechniki Łódzkiej, odbyła się w 1974 r. pod nazwą Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej.
Nazwę Yapa wymyślił pierwszy konferansjer Janusz "Mayta" Majewski, którego zainspirowała rycina dentystyczna na plakacie przeglądu. Pierwsze kroki na Yapie stawiali m.in. Jerzy Filar, Elżbieta Adamiak, Olek Grotowski, Wolna Grupa Bukowina, EKT Gdynia czy Robert Kasprzycki.
Skomentuj artykuł