Nagrody ministra kultury

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP/ ad

Jan Kobuszewski, Maja Kleczewska, Marcin Dorociński, Piotr Beczała, Andrzej Franaszek, Goshka Macuga, Jan Gaca, Fundacja Archeologia Fotografii, Anna Bedyńska, Marek Gaszyński i Jan Kulczyk otrzymali we wtorek w Warszawie doroczne nagrody ministra kultury.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawana jest od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie.

DEON.PL POLECA

"Rok 2012 był kolejnym bardzo dobrym rokiem w kulturze i w związku z tym wybór tych, którzy są w tym roku nagradzani nie był wcale łatwy. Przyznam się, że kilka lat temu, kiedy zostałem ministrem kultury postarałem się o to, by nie w każdej dziedzinie, była obligatoryjność takiej nagrody, bo zdarzało się, iż w filmie lub teatrze tych nazwisk fantastycznych było bardzo wiele, a w innych nieco mniej. Raczej decydujemy się na to, aby dzisiejszy dzień był podsumowania roku poprzedniego, podziękowaniem dla artystów, dla instytucji artystycznych. Podziękowaniem nie tylko we własnym imieniu, ale też w imieniu publiczności" - mówił szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski podczas wtorkowej ceremonii.

Minister za całokształt twórczości nagrodził aktora filmowego, teatralnego i kabaretowego Jana Kobuszewskiego. W 1956 roku ukończył on PWST i zadebiutował na scenie. W 1976 roku zaczął współpracować z Teatrem Kwadrat w Warszawie, gdzie gra do tej pory. Kobuszewski występował m.in. w popularnym "Kabarecie Olgi Lipińskiej" i - wraz z Edwardem Dziewońskim - w Kabarecie "Dudek". Jeden ze znanych skeczy z jego udziałem to "Ucz się Jasiu", w którym Kobuszewski wcielił się w postać hydraulika.

"Pan nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak się cieszymy, że pan jest (...) Bardzo panu dziękujemy za lata obecności w filmie, teatrze, za wspaniałą sylwetkę, postawę w życiu teatralnym i na co dzień" - takimi słowami Zdrojewski zwrócił się do Kobuszewskiego.

"Drogi, szanowny panie ministrze. Drodzy kochani, mili państwo, panu ministrowi dziękuję za to wielkie wyróżnienie, a państwu za to, że wytrzymali państwo ze mną 56 lat mojej pracy scenicznej" - powiedział laureat. "Aktorzy są różni: są tacy, którzy tylko występują na scenie, i są ci, którzy piszą piosenki i poezję, a nawet książki. Ja należę do tych, którzy występują wyłącznie, tylko na scenie, czyli jestem tzw. odtwórcą" - zaznaczył. Dodał, że otrzymaną nagrodę dedykuje kolegom nieżyjącym, żyjącym i tym, którzy po nim przyjdą. Jak mówił, zadaniem aktorów jest uprawianie kultury i przekazywanie jej dalej.

Reżyserka Maja Kleczewska otrzymała nagrodę w kategorii teatr. Jest laureatką Paszportu Polityki 2007 za "malarską wyobraźnię, pozwalającą budować na scenie fascynujące światy". W 2012 roku zrealizowała spektakle: "Burza" w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, "Oresteja" w Teatrze Narodowym w Warszawie i "Slow Man" Nicholasa Lensa w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

W dziedzinie filmu minister kultury nagrodą uhonorował aktora Marcina Dorocińskiego; w 2011 zagrał w "Róży" (reż. Wojciech Smarzowski); w minionym roku aktora można było zobaczyć w m.in. "Miłości" Sławomira Fabickiego, "Obławie" (reż. Marcin Krzyształowicz) i "Jesteś Bogiem" (reż. Leszek Dawid), a w tym roku - w "Drogówce" (reż. Wojciech Smarzowski).

Tenor Piotr Beczała, gwiazdor La Scali, Covent Garden i nowojorskiej Metropolitan, został doceniony w kategorii muzyka. W listopadzie 2012 roku zaśpiewał specjalny recital w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej z okazji 20-lecia pracy artystycznej.

W dziedzinie literatura nagrodzono Andrzeja Franaszka. Krytyk literacki, redaktor działu kultury w "Tygodniku Powszechnym", wielokrotnie nagradzany autor książek takich jak: "Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta", "Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy" czy "Miłosz. Biografia", za którą otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki, a wcześniej - Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz Nagrodę Nike Czytelników "Gazety Wyborczej".

Artystka Goshka Macuga, której pierwszą indywidualną prezentację w instytucji publicznej w Polsce - wystawę "Bez tytułu" - można było na przełomie 2011/12 oglądać w Zachęcie, otrzymała nagrodę w kategorii sztuki wizualne, a skrzypek Jan Gaca - w dziedzinie twórczości ludowej. Gaca gra od 16. roku życia, najpierw wraz z braćmi, później stał się samodzielnym, cenionym skrzypkiem.

Fundacja Archeologia Fotografii została wyróżniona za ochronę dziedzictwa. Zajmuje się ochroną i prezentacją archiwów pozostałych po czołowych polskich fotografach. Opracowuje archiwum fotografii i dokumentów m.in. po Zbigniewie Dłubaku.

Annę Bedyńską nagrodzono w dziedzinie fotografii. Artystka jest laureatką World Press Photo 2013, nagrodzona została w kategorii portret inscenizowany - za zdjęcie Zuzi, która cierpi na albinizm.

Za upowszechniania kultury uhonorowany został Marek Gaszyński - dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów piosenek i książek o tematyce muzycznej, znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Nagrodę Ministra Kultury dla Mecenasa Kultury otrzymał biznesmen Jan Kulczyk. W 2012 r. dom inwestycyjny Jana Kulczyka przekazał 20 mln zł na budowę wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich.

W 2012 roku Doroczną Nagrodą Ministra Kultury uhonorowani zostali m.in.: Ewa Demarczyk, Agata Kulesza, Anda Rottenberg, Wojciech Smarzowski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Paweł Łysak, Stanisław Barańczak, Marek Niedźwiecki, portal legalnakultura.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagrody ministra kultury
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.