Jak groźny jest wariant "delta" koronawirusa? Czy w Polsce znów dojdzie do wzrostu zakażeń?

fot. Nauka. To lubię / YouTube.com
Tomasz Rożek / YouTube / ml

Coraz więcej mówi się o wariancie "delta" koronawirusa. Możliwe, że już za kilka miesięcy w Polsce dojdzie do większej ilości zakażeń tym wariantem. Co wiemy o "delcie" i czego możemy spodziewać się, kiedy już nadejdzie?

To, że wirusy mutują nie jest niczym zaskakującym. W czasie namnażania się, każdy z nich zmienia swoją strukturę, co prowadzi do kolejnych mutacji. Tak samo jest z wirusem SARS-Cov-2. Wariantem, który rodzi obecnie mnóstwo pytań i wątpliwości jest wariant "delta".

Co wiemy o wariancie "delta" koronawirusa? Jak groźny jest wariant "delta"?

W swoim najnowszym wideo na kanale Nauka. To lubię, Tomasz Rożek podaje kilka faktów związanych z wariantem "delta" koronawirusa. Co o nim wiemy?

  • zaraźliwość "delty" jest o około 60% większa niż innych wariantów koronawirusa SARS-Cov-2
  • z powodu "delty" częściej wymagana jest hospitalizacji chorych. Większe jest prawdopodobieństwo powikłań po przechorowaniu Covid-19. Większe jest także ryzyko śmierci
  • krajem, w którym pojawiło się najwięcej przypadków tego wariantu jest Wielka Brytania
  • skuteczność szczepionki Phizera na wariant "delta" sięga 79 procent, a Astry Zeneca 60%, nie ma oficjalnych informacji odnośnie innych szczepionek

Jednocześnie - jak zauważa Tomasz Rożek - dane wskazują, że "szczepienia na Covid w 96% chronią przed ciężkim przebiegiem choroby lub śmiercią".

DEON.PL POLECA

- Nie jest prawdą - a chcąc być znowu bardziej precyzyjnym - jest kompletną bzdurą stwierdzenie, że osoby zaszczepione umierają częściej albo są bardziej narażone na ciężkie przejście wariantu delta. Taki pogląd nie znajduje żadnego poparcia w faktach i jest kompromitujący dla powtarzających go - powiedział dziennikarz i popularyzator nauki w kontekście pojawiających się fake newsów związanych ze szczepieniami.


Obecnie w Polsce zauważalny jest wzrost liczby zakażonych osób. Widać wzrost czynnika R. Jeśli jego wartość jest powyżej 1 (co aktualnie obserwujemy), oznacza to, że ilość przypadków będzie rosła. Trudno na tym etapie powiedzieć, czy wariant ten doprowadzi do większej śmiertelności w Polsce. Wszystko zależy od tego, ile osób będzie zaszczepionych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak groźny jest wariant "delta" koronawirusa? Czy w Polsce znów dojdzie do wzrostu zakażeń?
Komentarze (1)
DB
Dariusz B.
31 lipca 2021, 02:49
'zaraźliwość "delty" jest o około 60% większa niż innych wariantów koronawirusa SARS-Cov-2' - konkretnie to od najpopularniejszego dotychczas brytyjskiego wariantu Alfa. 'krajem, w którym pojawiło się najwięcej przypadków tego wariantu jest Wielka Brytania' - a nie Indie przypadkiem? To jest odmiana "indyjska" i to tam dziennie stwierdzano w porywach ponad 400 000 nowych przypadków, a w ostatniej fali łącznie ok. 25 mln (obecnie ok. 40 000 dziennie i się nie zmienia). W UK obecna fala wariantu Delta to w sumie ok. 600 000 przypadków (w porywach było do 50 000 dziennie, a obecnie ok. 30 000 nowych przypadków dziennie i spada). 'Większe jest prawdopodobieństwo powikłań po przechorowaniu Covid-19. Większe jest także ryzyko śmierci' - niezupełnie. W Indiach w ostatniej fali śmiertelność jest na poziomie zbliżonym do poprzednich, tj. ok. 1,3% zakażonych (wysoka liczba śmierci wynikła z paraliżu opieki medycznej), a w UK jest znacznie niższa: spadek z niemal 3% do poniżej 1% (szczepienia!).